W Teatrze Nowym: spór o nowy ustrój polskiego teatru
W poniedziałek w Teatrze Nowym kolejna odsłona sporu, którym od kilku miesięcy żyją polscy artyści. Gośćmi będą m.in. Iwona Śledzińska-Katarasińska i Olgierd Łukaszewicz.
Powodem dyskusji jest rządowy projekt nowelizacji ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Zmian nie akceptują związki zawodowe oraz stowarzyszenia twórcze aktorów i pracowników teatrów. Ich sprzeciw wzbudza m.in. planowany nowy model zatrudniania - umowa sezonowa, zawierana na czas od jednego do pięciu sezonów. Umowę na czas nieokreślony podpisywano by najwcześniej po 15 latach. Aktorzy nie mogliby też bez zgody dyrekcji występować w filmach, serialach czy innych teatrach. Ograniczenia dotyczyć będą nie tylko artystów, ale także kadry kierowniczej. Dyrektorzy instytucji artystycznych (np. teatrów) będą mogli być zatrudniani na maksymalnie pięć sezonów, a kierujący innymi instytucjami kultury (np. muzeami) najdłużej na siedem lat. Konflikt wokół ustawy objął nie tylko środowiska teatralne, ale także muzyków, śpiewaków, tancerzy zatrudnionych w filharmoniach, operach, operetkach.
Wg Olgierda Łukaszewicza, prezesa Związku Artystów Scen Polskich, rząd proponuje "dodatkowe, restrykcyjne przepisy, dyskryminujące aktorów i innych artystów". Na konsekwencje nowelizacji ustawy zwracał uwagę na łamach "Gazety" Maciej Nowak, dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie: "Spór o ustrój polskiego teatru tylko pozornie dotyka wyłącznie kwestii organizacyjnych i finansowych. Kryje się za nim dużo bardziej zasadniczy konflikt o sposób uprawiania teatru i jego pozycję w społeczeństwie".
W poniedziałkowej dyskusji w Teatrze Nowym (ul. Zachodnia 93) o korzyściach i zagrożeniach nowelizacji ustawy rozmawiać będą: Iwona Śledzińska-Katarasińska, przewodnicząca sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, Olgierd Łukaszewicz, Maciej Nowak i prawnik Maciej Pacuła z Uniwersytetu Warszawskiego, który opracował krytyczny wobec nowelizacji raport dla Forum Polskich Muzyków Orkiestrowych. Początek o godz. 20. Wstęp wolny.