Polecamy: Fotografie Wojciecha Plewińskiego
Dziś o godz. 18 w Muzeum Narodowym (Gmach Główny, al. 3 Maja 1) rozpocznie się wernisaż wystawy fotografii Wojciecha Plewińskiego "Szkice z kultury/Szkice z natury".
Niedawno ukazał się gruby album fotografii Plewińskiego (Wydawnictwo Foto Graf Maciej Plewiński). "Album Wojciecha Plewińskiego, jednego z największych współczesnych polskich fotografów, to niezwykły portret małego krakowskiego światka, który odmienił losy powojennej kultury" - pisał o książce Tadeusz Sobolewski w "Gazecie Wyborczej".
Na wystawie w Muzeum Narodowym znajdą się fotografie znane z tego albumu, ale nie tylko. Wystawa obejmuje 50 lat pracy twórczej Wojciecha Plewińskiego; składa się na nią blisko 300 prac: portrety ludzi znanych i nieznanych, reportaż, akty (w tym cykl "Przenikania" ze słynnej wystawy "Fotografia subiektywna"), cykl "Zauważone", fotografia teatralna oraz okładki "Przekroju".
Plewiński, urodzony w Warszawie, mieszkający od 1948 r. w Krakowie absolwent architektury, zaczął fotografować w połowie lat 50. Jesienią 1956 r. za pośrednictwem Barbary Hoff Plewiński trafił do "Przekroju" i związał się z nim na 40 lat. A kto pracował w "Przekroju", ten znał wszystkich. Plewiński fotografował ówczesną bohemę - artystów Piwnicy pod Baranami, Tadeusza Kantora, Romana Polańskiego, Krzysztofa Komedę, Sławomira Mrożka. I słynne imprezy artystyczno-towarzyskie, jak choćby Jazz Camping na Kalatówkach w 1959 r. Na okładkach 500 numerów "Przekroju" znalazły się fotografie Plewińskiego - portrety pięknych dziewcząt zwanych wówczas kociakami. Kolejny rozdział to fotografia teatralna, przede wszystkim Stary Teatr - spektakle Konrada Swinarskiego, Jerzego Jarockiego, Andrzeja Wajdy, Jerzego Grzegorzewskiego, Krystiana Lupy.
Wystawa czynna do 28 sierpnia
Na zdjęciu: próba "Biesów", Stary Teatr 1971.