Czterej Pancerni i Grot
Premierowe spektakle pokażą jutro i pojutrze Wrocławski Teatr Współczesny i Teatr im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu
Aby trochę oswoić widzów wałbrzyskiego Teatru im. Jerzego Szaniawskiego, dyrekcja postanowiła, że kręgosłupem repertuaru będą spektakle z cyklu „Znamy, znamy”.
Pojawił się już na scenie Bohater roku inspirowany filmem Feliksa Falka, była Zemsta z tekstami Fredry. Teraz w sobotę zobaczymy premierę Niech żyje wojna, której drożdżami był jeden z najpopularniejszych polskich seriali telewizyjnych — Czterej pancerni i pies. Właściciele praw autorskich nie zgodzili się, żeby posługiwano się w teatrze tytułem serialu. I ja się temu nie dziwię, bo duet Paweł Demirski (dramaturg), Monika Strzępka (reżyserka), korzysta tylko marketingowo z utworów, które sobie wybiera. Podejrzewam, że gdyby żyli spadkobiercy wieszcza, to nigdy by się nie zgodzili na podczepianie się pod Adama Mickiewicza we wrocławskim przedstawieniu Dziady. Ekshumacja. I takie przykłady można mnożyć. To jednak oddzielny temat.
Teatr wałbrzyski zapowiada też premiery inspirowane powieścią W pustyni i w puszczy Henryka Sienkiewicza i opowiadaniem Gustawa Morcinka Łysek z pokładu Idy oraz telewizyjnymi serialami: Janosik, Dynastia i Gwiezdne wojny. Niech żyje wojna ma być rewizją wspomnień dla tych, którzy oglądali serial przed laty. Nie wiem, czy twórcy owej rewizji mają świadomość, że serial jest ciągle obecny na telewizyjnych antenach, bo jest wojenną bajką. Specjalnie nienabzdyczoną.
W spektaklu zobaczymy: Agnieszkę Kwietniewską, Małgorzatę Łakomską, Irenę Wójcik, Andrzeja Kłaka, gościnnie Marcina Pempusia oraz Ryszarda Węgrzyna i Adama Wolańczyka.
Jeszcze bardziej intrygujące wydaje się przesłanie artystyczne dzisiejszej premiery we Wrocławskim Teatrze Współczesnym Akropolis. Rekonstrukcja. Grecki reżyser Michael Marmarinos odwołuje się do dramatu Stanisława Wyspiańskiego Akropolis oraz spektaklu Jerzego Grotowskiego opartego na tym tekście z roku 1962. Premiera odbyła się jeszcze w Teatrze XIII Rzędów w Opolu, który po latach, we Wrocławiu, przekształcił się w Teatr Laboratorium i grał kolejne wersje Akropolis. To też jest jakiś akcent Roku Grotowskiego. W spektaklu zagrają dla nas: Anna Błachut, Maria Czykwin, Renata Kościelniak, Katarzyna Z. Michalska, Krzysztof Kuliński, Piotr Łukaszczyk, Krzysztof
Zych oraz Piotr Dziubek, który skomponował muzykę. Scenografia to dzieło Dominiki Skazy, a pod układami choreograficznymi podpisał się Leszek Bzdyl.
Akropolis. Rekonstrukcja, Teatr Współczesny, premiera: 11.12, następne spektakle: 12.12, 13.12, 15.12
Niech żyje wojna, Teatr im. Szaniawskiego w Wałbrzychu, premiera: 12.12, następne spektakle: 13.12, 15.12