Warszawa. Spektakl dokumentalny na Lubelskiej 30/32
2, 3 i 4 grudnia na Scenie Lubelskiej 30/32 odbędzie się spektakl "Historie Ziny", oparty na opowieściach kobiet, które uciekły z Czeczenii w reż. Katarzyny Regulskiej.
Gośćmi pospektaklowych dyskusji w grudniu będą:
[2 grudnia] Krystyna Kurczab-Redlich - wieloletnia korespondentka polskich mediów w Rosji, autorka artykułów, książek i reportaży filmowych przedstawiających przypadki łamania praw człowieka w Czeczenii, nazywana często "polską Politkowską"
[3 grudnia] Sacita Khumaidova - ekspertka kulturowa z Czeczenii, z wykształcenia reżyserka teatralna, pracuje w Fundacji Ocalenie, współpracuje z IOM - Międzynarodową Organizacją ds. Migracji oraz Joanna Turowicz - reżyserka filmów dokumentalnych, scenarzystka, aktualnie przygotowuje film o czeczeńskich kobietach żyjących na uchodźstwie
[4 grudnia] po spektaklu zapraszamy na spotkanie z realizatorkami projektu "Dialogi Ziny"
Punktem wyjścia spektaklu są opowieści uchodźczyń z Czeczenii. A dalej są pytania. Bez gwarancji znalezienia jednoznacznych odpowiedzi, jakichkolwiek odpowiedzi.
Podstawowe pytanie dotyczy obecności innej kultury, innej obyczajowości, innych zachowań - w naszym świecie. Jakie miejsce rezerwujemy dla tej "inności"? Czy jesteśmy gotowi oddać jej przestrzeń bardziej znaczącą, niż tylko margines? Albo choćby bez zniecierpliwienia, z uwagą wysłuchać , co "inni" mają do powiedzenia?
Wysłuchać, czyli - przyznać, że nie są niemi i nie są niewidzialni. Zauważyć, że istnieją. Prawdziwe historie z życia konkretnych kobiet - dotkliwe, osobiste, opowiedziane skromnymi słowami - zderzamy z inną perspektywą. Perspektywą tych, którzy są silni, głośni, elokwentni. Balansujemy na granicy: po jednej stronie - pojedynczy głos. Po drugiej - ekran telewizora, karabin, forum internetowe. Po jednej - indywidualne doświadczenie. Po drugiej - powierzchowne sądy, uogólnienia, uprzedzenia, propaganda, ignorancja, nieczułość.
W scenariuszu wykorzystano opowieści mieszkających w Polsce uchodźczyń z Czeczenii (zgodnie z wolą autorek i bohaterek nie ujawniamy ich nazwisk) oraz fragmenty książek Zachara Prilepina - "Patologie" i Petry Procháskovej - "Ani życie, ani wojna. Czeczenia oczami kobiet".
Monologi Christal Callahan: Joanna Wichowska
Monolog "Zina w fastfood'zie": Joanna Wichowska, Nela Brzezińska Tytułowa Zina jest postacią fikcyjną.
Historie czeczeńskich kobiet są prawdziwe.
HISTORIE ZINY
Spektakl oparty na opowieściach kobiet, które uciekły z Czeczenii.
Reżyseria: Katarzyna Regulska
Dramaturgia: Joanna Wichowska
Scenariusz: Katarzyna Regulska, Joanna Wichowska
Występują:
Nela Brzezińska, Magda Sobolewska, Joanna Wichowska
Muzyka: Graża Malinowska
Reżyseria światła: Grzegorz Podbiegłowski
Scena Lubelska 30/32
ul. Lubelska 30/32
Warszawa