Słowiańszczyzna według prof. Marii Janion
W czwartek o godz. 18 w Collegium Minus UAM odbędzie się dyskusja wokół książki Marii Janion "Niesamowita Słowiańszczyzna". Wstęp wolny.
Spotkanie zainicjowała Pracownia Pytań Granicznych oraz Zakład Polityki Oświatowej i Edukacji Obywatelskiej UAM. Cykl "Wielkie książki - recepcja" ma przybliżyć ważne dzieła literatury, które według organizatorów nie zyskały wystarczającego odzewu opinii publicznej. W czwartek rozmowa skupi się na dziele "Niesamowita Słowiańszczyzna" Marii Janion (WL, 2006 r.).
Spotkanie poprowadzą prof. Kazimierz Przyszczypkowski i prof. Tomasz Polak. W dyskusji wezmą udział: prof. Przemysław Czapliński (UAM), dr Monika Rudaś-Grodzka (IBL PAN), dr Maria Solarska (UAM) oraz Kazimiera Szczuka (IBL PAN).
Książka wybitnej znawczyni polskiego i europejskiego romantyzmu wnikliwie analizuje zagadnienia tożsamości słowiańskiej, rozprawia się z narodowymi stereotypami i fantazmatami. Autorka analizuje źródła "kompleksu polskiego", dociera też do naszej rodzimej rusofobii. W czasach, w których wydaje się, że wszystko już zostało powiedziane, Janion od krytyki fantazmatycznej i analizy "fenomenów" kultury dochodzi do głębokiej i odkrywczej społecznej analizy podstaw naszej tożsamości narodowej.