Pamięci Conrada Drzewieckiego
Polski Teatr Tańca rozpoczął właśnie sezon jubileuszowy. Z tej okazji, począwszy od października, co miesiąc odbywać się będą wieczory zatytułowane "Conrad Drzewiecki In memoriam. Artyści wczoraj i dziś". Gośćmi pierwszego będą: Roma Juszkat i Przemysław Śliwa, tancerze, dla których Drzewiecki tworzył choreografie.
O tym wydarzeniu mówiła cała Polska. W Poznaniu powstał pierwszy samodzielny teatr tańca. Oficjalna inauguracja odbyła się 12 września 1973 roku w samo południe w Sali Renesansowej Ratusza. Wieczorem Polski Teatr Tańca przedstawił trzy choreografie Conrada Drzewieckiego: "Cudowny Mandaryn", "Sonata na dwa fortepiany" i "Divertimento". Pierwsza samodzielna premiera - "Epitafium dla Don Juana" - odbyła się 20 stycznia 1974 roku. Drzewiecki stworzył w Polskim Teatrze Tańca 36 choreografii. Wiele zarejestrowano na taśmie filmowej. Niektóre się zestarzały, ale niektóre ciągle budzą podziw i zachwyt, urzekają nowatorstwem i nowoczesnością. Trzeba tylko chcieć je zobaczyć. Szkoda, że żaden teatr nie pokusił się o przywrócenie baletów Drzewieckiego na scenie.
Polski Teatr Tańca rozpoczął właśnie sezon jubileuszowy. Z tej okazji, począwszy od października, co miesiąc odbywać się będą wieczory zatytułowane "Conrad Drzewiecki In memoriam. Artyści wczoraj i dzisiaj". Gośćmi pierwszego będą: Roma Juszkat i Przemysław Śliwa, tancerze, dla których Drzewiecki tworzył choreografie. Zatańczyli w wielu, ale do historii przeszli jako odtwórcy głównych partii w genialnym dziele mistrza "Cudowny mandaryn" [na zdjęciu].
Daniel Stryjecki przygotował film przypominający pierwsze balety Drzewieckiego zrealizowane w Polskim Teatrze Tańca, które komentować będzie tancerka i wieloletnia współpracownica Drzewieckiego - Krystyna Kostrzemska. Ponadto zobaczymy nowy spektakl Pawła Malickiego i improwizacje młodych tancerzy PTT na temat baletu Conrada Drzewieckiego "Odwieczne pieśni".
Empedwójka (MTP, ul. Głogowska 14)
wtorek 16.10., godzina 20
bilety: 10, 20 zł