Artykuły

Anty-Edyp w Teatrze Polskim

Aktorka w ósmym miesiącu ciąży podda się na scenie badaniu USG. — Tematem spektaklu nie jest nasza prywatność. Nie mam poczucia, że wystawiam na pokaz coś niesłychanie intymnego — mówi.

Anty-Edyp to projekt z pogranicza medycyny i teatru. Przygotowują go w Teatrze Polskim wspólnie aktorka i reżyserka Barbara Wysocka, która wcześniej wystawiła m.in. Zagładę domu Usherów w Teatrze Wielkim, za którą dostała Paszport „Polityki”, oraz Michał Zadara, reżyser m.in. Ifigenii, Chłopców z Placu Broni. Prywatnie są parą Spodziewają się dziecka.

Wysockiej na scenie towarzyszyć będą dwie lekarki (wykonają badania USG serca matki i serca dziecka) oraz trójka muzyków, którzy będą grać na żywo, czerpiąc inspiracje z dźwięków pochodzących z badania. W scenariuszu znalazły się fragmenty tragedii Król Edyp Sofoklesa, pism Zygmunta Freuda o Edypie oraz cytaty z książki Anty-Edyp Gilles’a Deleuze’a i Felixa Guattariego.

Projekt miał być pokazany w Centrum Nauki „Kopernik”, ale jego premiera odbędzie się jednak w Teatrze Polskim — na Scenie Kameralnej.

Czy to jeszcze teatr, czy już prywatne życie? Czy wykonywanie badania USG może być interesującym spektaklem? — Tematem spektaklu nie jest nasza prywatność. Nie mam poczucia, że wystawiam na pokaz coś niesłychanie intymnego. Jestem ja i ze mną od 8,5 miesiąca podróżuje człowiek. Zrobił dwa filmy, zagrał kilkanaście spektakli, wyreżyserował dwie premiery. Inne mamy zabierają dzieci w inne miejsca — mówi aktorka.

Twierdzi, że nietypowy spektakl wpisuje się w jej dotychczasowe działania teatralne. — Interesują mnie historie, które przekraczają granice teatru: łączę teatr i muzykę, operę i film czy jak tutaj teatr i medycynę — tłumaczy.

Anty-Edyp powstał przede wszystkim z książki Deleuze’a i Guattariego, która jest wielkim wołaniem o przeciwstawianie się temu, co narosło wokół kompleksu Edypa, czyli wpisywaniu człowieka w struktury rodziny. Psychoanaliza problemy życiowe tłumaczy problemami z rodzicami w dzieciństwie — mówi Michał Zadara.

Twórcy chcą w swoim spektaklu przyjrzeć się temu, jak człowiek już od urodzenia, a nawet przed nim, jest uwikłany w mechanizmy społeczne, którego los — jak wierzyli Grecy — został przesądzony. — Nie traktujemy tego pytania teatralnie, zadajemy je na poważnie: jeśli rodzice są z teatru i duża część ich życia przebiega publicznie, to w jaki sposób to dziecko jest skazane na tego typu los? W jaki sposób jesteśmy od urodzenia zdeterminowani? — tłumaczy Michał Zadara.

— Przygotowując Anty-Edypa, od początku odrzucaliśmy to, co mogłoby sprowadzić ten projekt w kierunku proaborcyjnym, antyaborcyjnym, prorodzinnym, antyrodzinnym — do jakiegokolwiek dyskursu, który trwa obecnie — dodaje Barbara Wysocka.


Anty-Edyp Barbary Wysockiej i Michała Zadary. Występują: Barbara Wysocka oraz Leszek Lorent (perkusja), Michał Górczyński (klarnet), Jacek „Budyń” Szymkiewicz (bas). Udział biorą też dr Ewa Piotrowicz (USG serca), dr Izabela Chwalibogowska (USG płodu). Scena Kameralna Teatru Polskiego. Produkcja: Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Teatr Polski. Partner medyczny: Lux Med. 18 listopada, godz. 19, 19–22 listopada, godz. 22

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji