W marcu aż dwie premiery
Scena Polska Teatru Cieszyńskiego przygotowała na marzec premiery aż dwóch spektakli. Pierwszy z nich odbył się w sobotę 2 marca, była to prapremiera sztuki Richarda Kalinoskiego, "Księżycowy demon" w reżyserii Michaela Taranta (wcześniej zrealizował na Scenie Polskiej TC m.in. "Hamleta" i przedstawienie "Viva Verdi").
Sztuka Kalinoskiego opowiada o skomplikowanej historii miłosnej ludzi wyrwanych z kontekstu własnego życia. - Jej akcja toczy się w Milwaukee w latach 1921 - 1927. Aram i Seta są Ormianami, którzy cudem przeżyli zagładę własnego, wykształconego i pokojowo nastawionego narodu, jakiej dokonali Turcy w 1915 roku. Tragiczne losy narodu ormiańskiego porównywane są z zagładą Żydów. A zarazem niewielka Armenia jest jedną z kolebek naszej cywilizacji i kultury - mówi kierownik literacki Sceny, Joanna Wania, która z Michaelem Tarantem dokonała przekładu tekstu Kalinoskiego.
Dodała, że autor mieszka w Milwaukee w USA, jego ojciec był Polakiem, a matka miała nieamerykańskich przodków, jest więc potomkiem emigrantów. O Ormianach dowiedział się od swej przyjaciółki, która opowiedziała mu historię swych ormiańskich przodków.
Pavel Ondruch, jest reżyserem przedstawienia "Sprawa Makropulos" [na zdjęciu] autorstwa Karla Capka, którego premiera (a polska prapremiera) odbyła się w sobotę 9 marca. - Chociaż Ćapek umieścił sensacyjną akcję swej sztuki w latach 20. XX wieku, to jednak jego tekst jest jak najbardziej współczesnym kazusem sądowym znajdującym rozwiązanie w przeszłości, w zamierzchłych czasach cesarza-alchemika, Rudolfa II. Główna bohaterka, Emilia Marty, pragnie za wszelką cenę zachować urodę, młodość i talent. A Karel Ćapek, jeden z najważniejszych czeskich pisarzy XX wieku, stawia ponadczasowe pytania o nieśmiertelność. Uważam, że obie sztuki mogą zaciekawić nawet najwybredniejszych widzów - zapraszała na premiery szefowa literacka Sceny Polskiej.