Maski w dialogu
- Chcemy tworzyć nową jakość, co nie znaczy, że negujemy działalność poprzednich dyrekcji - powiedział we wtorek [13 września] Roman Radziwonowicz, dyrektor naczelny Bałtyckiego Teatru Dramatycznego. Symbolem nowych zamierzeń jest powstałe logo instytucji z maskami teatralnymi, które prowadzą ze sobą dialog [na zdjęciu].
Od tego miesiąca oficjalnie obowiązki dyrektora artystycznego BTD objął Zbigniew Najmoła, absolwent filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Wydziału Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie. Twórca jest znany w Koszalinie, bo w 1997 r. wyreżyserował tu sztukę "Bóg" Woody'ego Allena. - Repertuar nie może być wydumany, ale rodzący się ze spotkań artystów - powiedział Najmoła. - Każdy spektakl musi mieć adresata. Chcę zapraszać do teatru pokolenie 30-40-letnich reżyserów. Zespół aktorski otrzymał też świeżą krew, bo zaangażowaliśmy grupę sześciu absolwentów krakowskich szkół artystycznych.
W BTD na etatach będzie pracować 21 aktorów. Niektórym z poprzedniego składu wygasły umowy - np. Marcie Klubowicz, ale być może aktorka wróci na scenę koszalińską, bo planowane jest wznowienie spektaklu "Faust" z nią w roli Mefista.
Przed sezonem mówiono, że pierwszą premierą będzie "Kubuś i jego pan: hołd w trzech aktach dla Denisa Diderota" według Milana Kundery. W końcu zadecydowano, że sezon zainauguruje 14 października br. przedstawienie "Sen nocy letniej" Williama Szekspira w reżyserii Roberta Czechowskiego. Z kolei w listopadzie widzowie zobaczą: "Miejsce miłosierdzia" Neila LaBute'a w reżyserii Z. Najmoły oraz "Podróż do zielonych cieni" Finna Methlinga, a w noc sylwestrową - "Happy End" Kurta Weilla i Bertolta Brechta w reżyserii Jerzego Batyckiego.
W 2006 r. przewidziane są kolejne premiery: "Babcia na jabłoni" Miry Lobe, "O miłości i innych demonach" Gabriela Garcii Marqueza w reżyserii... Kolumbijczyka Giovanniego Castellanosa, "Lalka" Bolesława Prusa w reżyserii Pawła Kamzy i sztuka pod roboczym tytułem "Jesteśmy" Krzysztofa Galosa. Trwają prace nad projektem adaptacji powieści "Krzyżacy" Henryka Sienkiewicza, która ma być widowiskiem plenerowym.
Nadal będą w programie gościnne występy innych grup teatralnych, m.in. 18 bm. zaprezentuje się Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego z Kalisza ze spektaklem "Tajemniczy mr. Love" w reżyserii Z. Najmoły. Nie zrezygnowano z koncertów muzycznych "Jazz w teatrze" - 23 listopada zagra amerykański Vincent Herring Quartet. Nie zabraknie też na scenie satyry i humoru, bo teatr kontynuować będzie współpracę z koszalińskim kabaretem "Koń Polski".