Milczy plakatem. Wystawa plakatu w spichlerzu
Ściany etnograficznej placówki Muzeum Mazowieckiego ozdobią plakaty. Ich autorem jest scenograf i reżyser teatralny, malarz i fotograf Leszek Mądzik.
W jednym z wywiadów stwierdził, że "teatr, fotografia i plakat żywią się nawzajem. Plakat potrzebuje największego skrótu, prostoty i lapidarności. Jest podpisem pod wydarzeniem, które ma anonsować".
Leszek Mądzik wykłada na uczelniach artystycznych, pracował nad spektaklami w teatrach, m.in. w Warszawie, Łodzi i w Lublinie, z którym jest najbardziej związany. Założył tam w 1969 r. Scenę Plastyczną KUL, na której zaczął wystawiać swoje przedstawienia. Pierwszym było "Ecce Homo", ale do jego najważniejszych sztuk autorskich zalicza się "Tchnienie", "Kir" czy niedawne "Lustro", a także m.in. adaptację "Pornografii" Gombrowicza, którą prezentował w Teatrze im. Osterwy w Lublinie.
W Spichlerzu artysta pokaże we wtorek efekty 40-letniej fascynacji plakatami. Zapowiadał nimi własne i cudze wydarzenia kulturalne. Prof. Stanisław Wieczorek pisał o Mądziku, że "wiele lat temu zapisał ważne zdanie i jest do dnia dzisiejszego wierny temu przesłaniu: zwróciłem się ku milczeniu". I że w swoich osobistych plakatach dotrzymuje on wierności temu stwierdzeniu.
Wernisaż rozpocznie się w spichlerzu przy ul. Kazimierza Wielkiego 11B o godz. 18. Będzie spotkanie z Leszkiem Mądzkiem, o jego twórczości opowie prof. Zbigniew Taranienko, ma być także wyświetlony film "Dotyk przemijania" w reżyserii Doroty Nowakowskiej.
Wystawa będzie dostępna dla płocczan do 15 listopada. Wstęp wolny.