Ożywić poetę: Wojaczek na scenie
Jutro o godz. 19 w teatrze Gry i Ludzie w Katowicach-Dąbrówce premiera "Pęta". - Wojaczek siedział w mojej głowie od dawna. Postanowiłem, że spróbuję zmierzyć się z jego twórczością i życiem na scenie - mówi Michał Piotrowski, absolwent Studium Teatralnego przy Teatrze Śląskim w Katowicach.
Rafał Wojaczek funkcjonuje w naszej świadomości nie tylko jako poeta. Jest także symbolem artysty wyklętego, nonkonformisty, który nie zgodził się nawet (a może przede wszystkim) na życie na tym świecie i zmarł śmiercią samobójczą w wieku dwudziestu kilku lat.
Pozostawił po sobie kilka tomików wierszy i legendę, która uczyniła zeń bożyszcze nastoletnich miłośników poezji.
Pod koniec lat 90. z legendą o Wojaczku zmierzył się Lech Majewski, reżyserując o nim film, który przyczynił się do jeszcze większej popularności tego pochodzącego z Mikołowa poety.
Teraz nadszedł czas na spektakl inspirowany życiem i poezją Wojaczka.
Reżyserem najnowszej propozycji teatru Gry i Ludzie jest Michał Piotrowski, absolwent Studium Teatralnego przy Teatrze Śląskim w Katowicach, aktor współpracujący m.in. z Teatrem Śląskim, teatrami Rawa oraz Gry i Ludzie, stypendysta marszałka województwa śląskiego w dziedzinie kultury. "Pęto" to jego podwójny, bo reżyserski i scenariuszowy, debiut.
Przedstawienie jest próbą interpretacji twórczości Wojaczka, wykreowania na scenie - za pomocą słów jego poezji, obrazu, światła i muzyki - świata przeżyć, w jakim poeta egzystował.
Bohaterów tego słowno-plastycznego eksperymentu jest kilku - każdy z nich jest i jednocześnie nie jest Wojaczkiem. Co skłoniło twórców do sięgnięcia po poezję Wojaczka? Okazuje się, że artysta ten wciąż budzi emocje.
- Wojaczek siedział w mojej głowie od dawna. Postanowiłem, że spróbuję zmierzyć się z jego twórczością i życiem na scenie. Przełożyć język poezji na język teatru. Poza rym to poeta stąd i myślę, że ludzie nadal są nim zainteresowani - mówi Piotrowski.
Premiera "Pęta" jutro o godz. 19 w teatrze Gry i Ludzie w Katowicach-Dąbrówce. Kolejne spektakle 30 listopada oraz 13 i 14 grudnia.