Nagrody dla rzeszowskich teatrów
Dwa rzeszowskie teatry: Przedmieście i Maska, zostały nagrodzone i zauważone w Polsce. Teatr Przedmieście znalazł się w ogólnopolskim rankingu miesięcznika "Teatr": "Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2012/2013".
"Spektakl "Dybuk" [na zdjęciu] nie jest oparty na autorskim tekście Anety Adamskiej. Mimo to sztuka jest wciąż bardzo "jej": przez sposób prowadzenia narracji, formę, klimat, a przede wszystkim autorską scenografię. Te stare, zniszczone walizki, z których wyłania się świat, który już nie istnieje! Los żydowskiego narodu opowiedziany kilkoma rekwizytami. Proste i niezwykle poruszające..." - napisałam po premierze najnowszej sztuki w Przedmieściu. A o debiutującej w tym spektaklu aktorce: "Kinga Fornek gra opętaną pannę młodą z wyczuciem i delikatnością. Jej twarz przypomina gwiazdy kina lat 20". Spektakl został również doceniony przez jurorów XV edycji festiwalu "Garderoba Białołęki" w Warszawie, którzy przyznali mu II nagrodę, oraz otrzymał Grand Prix od Loży Teatrów Białołęckich, zaś Kinga Fornek została wyróżniona nagrodą aktorską za rolę Lei.
Nie lada sukcesem tego rzeszowskiego teatru prywatnego jest także pojawienie się w ogólnopolskim rankingu "Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2012/2013", opublikowanym we wrześniowym numerze miesięcznika "Teatr". W kategorii najlepsze przedstawienie offowe teatr zauważył znany krytyk teatralny, Łukasz Drewniak, który wyróżnił rzeszowski Teatr Przedmieście za "Anetę Adamską, myślenie Kawalcem, Myśliwskim i Kantorem".
Prestiżową nagrodę otrzymał właśnie Teatr Maska z spektakl "Bleee..." na XVII Olsztyńskim Tygodniu Teatrów Lalkowych Anima, gdzie rywalizował z wielokrotnie nagrodzonymi polskimi spektaklami, takimi jak "Złoty klucz" Teatru Banialuka, "Słoń i kwiat" Grupy Coincidentia czy "Lenka" Białostockiego Teatru Lalek. Ale tym razem to rzeszowski teatr otrzymał najcenniejszą nagrodę tej imprezy, której inni utytułowani konkurenci mogli mu tylko pozazdrościć: nagrodę ANIMA Masce przyznali bowiem najbardziej wymagający jurorzy - dziecięce jury tego festiwalu.
"Rzeszowski spektakl jest artystyczną całością, bo został też perfekcyjnie zrealizowany: dobry tekst Maliny Prześlugi ma świetną oprawę. Przepiękny jest drewniany, stary autobus, wymalowany w środku w hippisowskie symbole, kapitalny pomysł na kostiumy, do tego pełna energii gra aktorów - i oto mamy hit" - przepowiedziałam sukces na łamach Gazety zaraz po premierze.
Gratulacje!