Koniec żartów. Teatr Andersena wystawia "Złego pana"
Nie będzie kolorowych strojów, atrakcyjnej scenografii ani ckliwego zakończenia. Teatr Andersena wprowadzi nas tym razem w inny wymiar teatralnej przestrzeni. Po raz pierwszy w Polsce pokaże na scenie bajkę Gro Dahle, norweskiej pisarki znanej z podejmowania bolesnej i trudnej tematyki.
Gro Dahle napisała ponad 30 książek. Eksperymentowała z różnymi gatunkami literackimi, jest między innymi autorką serii książek dla dzieci stworzonej we współpracy ze swoim mężem, ilustratorem i pisarzem. Pisze stylem prostym, obrazowym, jej teksty są pełne wyobraźni. Zajmuje się głównie tematyką relacji międzyludzkich, problemów psychologicznych, wykłada także na uniwersytetach w Norwegii i Szwecji.
Teatr Andersena będzie pierwszym w Polsce, który pokaże spektakl oparty na jej książce. Chodzi o "Złego Pana", który przez norweskie ministerstwo kultury został uznany za najlepszą książkę dla dzieci 2003 roku. - Nasz spektakl to swoisty eksperyment. Poruszamy temat trudny - dla nas też - i sami jesteśmy ciekawi, jak zostanie odebrany na widowni - tłumaczy Arkadiusz Klucznik, dyrektor placówki. Mama, tato i Boj - syn - borykają się z problemem agresji ojca, z którego w momentach trudnych wychodzi "zły pan". Krzyczy, bije, niszczy meble, ale też płacze i przeprasza. Reżyserii przedstawienia podjęła się Simone Thiis, norweska aktorka i reżyserka, szefowa Teater Nova z Tonsberg. - Nie chciałabym traktować tego jako sesji psychologicznej, bo przestrzeń teatru to wciąż przestrzeń sztuki, ale to przedstawienie może zmienić człowieka, zarówno dorosłego, jak i dziecko - mówi reżyserka.
Na scenie zobaczymy Mirellę Rogozę - Biel, Konrada Biela i Kacpra Kubca. Honorowy patronat nad przedstawieniem objął Rzecznik Praw Dziecka. Spektakl rozpoczyna nowy cykl w staromiejskim teatrze nazwany "Trudne sprawy", który będzie się opierał na współczesnej literaturze dla dzieci i dotykał trudnych, często niewygodnych tematów zarówno dla dziecięcej, jak i starszej publiczności.
Premiera spektaklu "Zły Pan" w sobotę 20 września w Teatrze im. H. Ch. Andersena o godz. 17. Bilety w cenie 20 zł.