Artykuły

Bytomska Halka serdecznie przyjęta w Halle

W Halle, w jubileuszowym sezonie 100-lecia tamtejszego Landestheater, 10 i 11 bm. wy­stąpiła dwukrotnie z "Halką" Stanisława Moniuszki bytom­ska Opera Śląska. Była to re­wizyta halleńskiej obecności ze znakomitym spektaklem "Floridante" Haendla w obchodach 40-lecia Opery Śląskiej oraz koncertu kameralistów Landestheater pod batutą Christiana Kluttiga w ramach Dni Kul­tury NRD.

Oczekiwany z olbrzymim za­interesowaniem występ Opery Śląskiej w Halle poprzedziły liczne w tamtejszych gazetach i telewizji zapowiedzi, w któ­rych wiele uwagi poświęcono pierwszemu amerykańskiemu tournee naszego zespołu. Ar­tyści Opery Śląskiej w pełni spełnili oczekiwania. Dowodzi tego ogromny aplauz widowni, na której w obydwa dni oklaski rozbrzmiewały już po uwerturze i potem po ariach, po każdym tańcu, by wreszcie zamienić się w finałowy hura­gan, podczas którego kurtyna rozsuwała się wielokrotnie. W pierwszym spektaklu szczegól­ny podziw i uznanie budził w partii Jontka Józef Homik, w drugim najwięcej braw zebra­ła Halka w kreacji Agaty Mły­narskiej z Opery Wrocławskiej. Wraz z tymi, absolutnie popi­sowymi, atutami bytomskiego spektaklu, wiele braw zebrali także pozostali soliści: Barbara Rusin-Knapp w roli Halki, Ma­rian Jurkiewicz z łódzkiego TW w partii Jontka oraz wy­stępujący w obydwóch przed­stawieniach m. in. Elżbieta Mazur, Tadeusz Leśniczak, Je­rzy Mechliński i Ryszard Wojtaszewski. Furorę zrobiły pol­skie tańce, wśród których scenę góralską w drugim przedsta­wieniu balet musiał zabisować. Z równie gorącym aplau­zem spotkał się w Halle kunszt bytomskich chórzystów oraz orkiestry prowadzonej bardzo dobrze przez Tadeusza Serafi­na.

W pospektaklowych rozmo­wach podkreślano temperaturę, tempo i barwność bytomskiej "Halki", zrealizowanej przez nieodżałowanego, wysoce i w Halle cenionego Napoleona Siessa oraz Marię Fołtyn i Henryka Konwińskiego, w sce­nograficznej oprawie Józefa Napiórkowskiego, z kostiumami Wiesława Langego.

Gościnne występy Opery Śląskiej w Halle były również okazją roboczych spotkań, któ­re już w niedługim czasie za­owocować powinny dalszą współpracą naszej sceny z Landestheater. Pierwszymi efekta­mi będą zapewne: związkowa wymiana wczasowa dla pra­cowników obydwu teatrów oraz wizyta naszych artystów na znanej im już scenie historycznego teatru Goethego w Bad Lauchstadt.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji