20 zapowiedzi na 2015
Masłowska znów sfilmowana. Filmowa wersja głośnego i nagradzanego spektaklu TR Warszawa "Między nami dobrze jest" sztuki Doroty Masłowskiej w reż. Grzegorza Jarzyny. Opis polskiej świadomości poprzez konwencje językowe, jakich na co dzień używamy. Straszno, śmieszno i w doborowej obsadzie, na czele z Danutą Szaflarską. -> Premiera 9 stycznia
*
Szansa na Oscara?
Jeszcze nigdy nie udało się Polakom wygrać Oscara w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny. Przed "Idą" Pawła Pawlikowskiego duża szansa, by przełamać niekorzystny bilans (dziewięć nominacji - ani jednej statuetki). Najsilniejszym rywalem będzie rosyjski "Lewiatan" Andrieja Zwiagincewa.
-> Ogłoszenie nominacji: 15 stycznia
*
Dylan w standardach
Na kolejnej płycie "Shadows in the Night" Bob Dylan zamierza wielkie standardy muzyki rozrywkowej, zwykle grywane z akompaniamentem orkiestr, przedstawić w wykonaniach małego, kilkuosobowego składu, bez smyczków, sekcji dętych czy chórków. Tak jak to zrobił ze znanym już "Fuli Moon and Empty Arms" z repertuaru Franka Sinatry.
-> Premiera 3 lutego
*
Ciało w Berlinie?
Nowy film Małgorzaty Szumowskiej "Ciało", ze znakomitymi kreacjami Janusza Gajosa i Mai Ostaszewskiej, ponoć jako jedyna fabuła z Polski zainteresował selekcjonerów berlińskiego festiwalu. Ironiczny dramat metafizyczny poświęcony duchom będzie więc naszą nadzieją na sukcesy rodzimego kina w nadchodzącym sezonie.
-> Berlinale: 5-15 lutego
Jak niedola, to do Saula
Dwa fakty czynią z serialu stacji AMC"Better Cali Saul" jednąz najbardziej wyczekiwanych premier roku. Jego współtwórcą jest Vince Gilligan, autor najwybitniejszego serialu ostatnich lat "Breaking Bad", a głównym bohaterem jedna z barwniejszych postaci tamtej produkcji, szemrany prawnik Saul Goodman.
-> Premiera 8 lutego
*
Trasa życia
Jak mało kto zmienił brzmienie muzyki filmowej, z artysty awangardowego przeistaczając się stopniowo w klasyka. Teraz 86-letni włoski kompozytor Ennio Morricone podróżuje po świecie z chórem i orkiestrą (dyryguje osobiście) w ramach wielkiej trasy My Life In Musie. Polskim przystankiem na tej trasie będzie nowa hala Kraków
-> Arena. 14 lutego
*
Kanibale w Zachęcie
Narodowa Galeria Sztuki Zachętapodczas wystawy "Kanibalizm? 0 zawłaszczeniach w sztuce" podejmie jeden z najbardziej istotnych i najgorętszych problemów współczesnej kultury: na ile w ramach aktu kreacji można zawłaszczać dorobek innych twórców? Co jest nieuprawnionym plagiatem, a co dopuszczalnym twórczym przetworzeniem?
-> Otwarcie wystawy w marcu
*
Masakra wieku średniego
Nowa powieść Krzysztofa Vargi "Masakra" ukaże się w wydawnictwie Wielka Litera. Będzie to monolog wewnętrzny mężczyzny w kryzysie wieku średniego, którego myśli krążą wokół alkoholu - rozpamiętuje przy tym swoją pierwszą miłość, porażki i zmarnowane szanse.
-> Premiera 22 kwietnia
*
Nowa nadzieja
Amerykanie z Faith No More - kluczowej grupy lat 90. - zapowiedzieli pierwszy nowy album od 18 lat. Ogłaszając to, wyrażali nadzieję, że nie będą brzmieć jak grupa 50-latków (którymi są). Ale biorąc pod uwagę koncerty reaktywowanego zespołu w ostatnich latach, o formę wokalisty Mike'a Pattona i jego kolegów nie należy się obawiać.
-> Premiera w kwietniu
*
Inny Dukaj
Nowa powieść Jacka Dukają ukaże się najprawdopodobniej już wiosną wWydawnictwie Literackim. Będzie to inny Dukaj: realistyczny, psycholo-gizujący, współczesny. Ale ten, którego znamy - fantasta, kreator światów i wizjoner - też się w "Rekursji" pojawi. Możemy się też spodziewać, że nowa powieść będzie równie obszerna jak "Lód".
-> Premiera wiosną
*
Wiedźmin wraca do gry
W maju hasło "Polish" pojawiać się będzie często - choćby nawet w zglo-balizowanym świecie gier wideo nie liczył się kraj pochodzenia. Bohater prozy Sapkowskiego, wiedźmin Ge-ralt - poza Polską znany jako Witcher - powróci w grze "Wiedźmin 3: Dziki Gon" krajowego studia CD Projekt RED.
-> 19 maja
*
Ottomania
Dzięki podłączeniu się pod duży międzynarodowy projekt badawczo-ekspozycyjny trafi do Muzeum Narodowego w Krakowie "Ottomania. Osmański orient w sztuce renesansu", wystawa nafaszerowana pozyskanymi z największych europejskich muzeów pracami wielkich twórców, jak Diirer, Memling, Tycjan czy Tintoretto. Dawne szlacheckie fascynacje Turcją dadzą wystawie dodatkowe konteksty.
-> Otwarcie wystawy w czerwcu
*
Czy Arnold da radę?
Piąty już "Terminator" ma nie być odgrzewanym kotletem, tylko odnowieniem serii. Fani przygód cyborga trzymają więc kciuki, a sieć zasypywana jest kolejnymi plotkami na temat przebiegu fabuły. Wreszcie jest szansa, że po serii niefortunnych wpadek Arnold sprosta oczekiwaniom i wróci na tron kina akcji.
-> Premiera 26 czerwca
*
Metalowy Narodowy
Wycofują się ze Stadionu Narodowego duże imprezy (Orange Warsaw Festival w tym roku na Służewcu), ale w środku wakacji obiekt wystraszy mieszkańców warszawskiej Pragi ciężkim rockowym brzmieniem w czasie koncertu australijskiej grupy AC/DC. Ich poprzedni koncert w Polsce był sukcesem frekwencyjnym. Czy teraz będzie podobnie?
-> 25 lipca
*
Zwycięzcy wybiorą zwycięzcę XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. W tym roku zmieni się trochę repertuar wykonywany przez młodych pianistów i zasady oceniania . Przewodniczącą jury będzie prof. Katarzyna Popowa-Zydroń, w składzie m.in. pięcioro triumfatorów konkursu: Martha Argerich, Dang Thai Son, Adam Harasiewicz, Garrick Ohlsson i Yundi Li.
-> 1-23 października
*
Nowy Proust
Na otwarcie budynku Nowego Teatru po remoncie Krzysztof Warlikowski planuje premierę "Francuzów", spektaklu na podstawie monumentalnej powieści Marcela Prousta "W poszukiwaniu straconego czasu", w gwiazdorskiej obsadzie. Tematy: strach przed śmiercią, starzenie się, zazdrość, homoseksualizm, wyuzdany erotyzm i antysemityzm.
-> Premiera w październiku
*
Bond nr 24
Daniel Craig ponownie zagra agenta 007 w "Spectre", kolejnym filmie serii o Jamesie Bondzie, który wyreżyseruje Sam Mendes. W jego przeciwnika Franza Oberhausera wcieli się znany m.in. z "Bękartów wojny" Christoph Waltz.
-> Premiera 6 listopada
*
Jubileuszowy Kordian
Premiera "Kordiana" Juliusza Słowackiego, w reż. dyrektora Teatru Narodowego w Warszawie Jana Englerta, odbędzie się dokładnie w 250 rocznicę inauguracji działalności sceny narodowej i będzie punktem kulminacyjnym obchodów Roku Teatru Polskiego.
-> Premiera 19 listopada
*
Mistrzowie wracają
Jerzy Skolimowski przygotowuje w tajemnicy wielowątkowy współczesny dramat "11 minut", m.in. z Andrzejem Chyrą i Agatą Buzek w rolach głównych, o kluczowych momentach życia ludzi w różnym wieku. To obok nowego filmu Krauzów "Ptaki śpiewają w Kigali" jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń kina artystycznego w polskim kinie.
-> Premiera w listopadzie
*
Star Wars 7
Czy film "Gwiezdne wojny: Przebudzenie mocy" J.J. Abramsa
rozbije bank i będzie najchętniej oglądanym odcinkiem sagi? Na rok przed premierą studio Disneya udo stępniło już 88-sekundowy teaser, lecz i tak fani narzekają, że promocja siódmej części najbardziej dochodowej serii w historii kina rozkręca się zbyt wolno.
-> Premiera 25 grudnia