Fascynujący świat "Akropolis"
Dziś (3 marca) w Zachodniopomorskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli odbędą się dwa otwarte wykłady autora adaptacji scenicznej "Akropolis", prof. Włodzimierz Szturca, na co dzień wykładającego na Uniwersytecie Jagiellońskim i w krakowskiej szkole teatralnej.
Nietuzinkowa postać, łącząca w sobie doświadczenie naukowca oraz teatralnego praktyka, wprowadzi słuchaczy w teksty kultury, którymi posiłkował się Wyspiański pisząc "Akropolis" oraz w pracę reżyserską Anny Augustynowicz. Wydarzenie jest częścią działań edukacyjnych w projekcie "Klasyka Żywa".
Ze strony bloga teatru poświęconego edukacji można pobrać także nowe teksty omawiające dramat Wyspiańskiego napisane specjalnie dla Teatru Współczesnego w Szczecinie przez prof. Szturca: "Architektura dramaturgii "Akropolis" Stanisława Wyspiańskiego", "Tradycja helleńska w "Akropolis" Stanisława Wyspiańskiego. Wawel-Troja-Elsynor" oraz "Tradycja hebrajska w "Akropolis". Gobelinowa historia Jacobi".
A co czeka nas na wtorkowych wykładach?
"Akropolis" - Teatr - świątynia, miejsce przemiany człowieka i jego odrodzenia
3 marca, godz. 11:00, ZCDN
Zagadnienia:
Wawel w kulturze i myśli polskiej - związki Wawelu z Akropolem - Wyspiański jako filozof dziejów i historyk sztuki; plany przebudowy wzgórza wawelskiego i próba wyznaczenia nowego centrum sztuki, nauki, edukacji i filozofii polskiej.
Samotność Wyspiańskiego: los - dola - przeznaczenie - samotna wielkość Artysty. Osobowość Wyspiańskiego i problemy narastające około 1903 roku jako źródło wytężonej pracy artystycznej.
Rytmy nocy i rytmy dnia w Akropolis i innych dramatach tego czasu: Powrót Odysa i Achilles; sensy greckie i hebrajskie w Akropolis.
Czytanie fragmentów dramatu (didaskalia, wybrane sceny z poszczególnych aktów i ich interpretacja).
"Akropolis" w Teatrze Współczesnym w Szczecinie i w reżyserii Anny Augustynowicz - spektakl nadziei na odrodzenie polskiego teatru współczesnego: o czystości inwencji, słowa, myśli i sposobie przedstawienia świata dramatu.
"Akropolis" Stanisława Wyspiańskiego: wizja świata - sny kultury - Zmartwychwstanie
*
3 marca, godz. 16:00, ZCDN
Zagadnienia:
Wyspiański - los artysty około 1903 roku; Wawel jako miejsce i idea Polski współczesnej i mitu Polski; uniwersalne znaczenie Wawelu - Akropolu; Katedra wawelska w stanie remontu i restauracji - różne projekty, wiele kłótni, plany przebudowy wzgórza wawelskiego; Artysta - Inny Obcy i Inny Bliźni.
Akropolis - właściwy początek nowoczesnego dramatu i współczesnego teatru; sen jako tworzywo i temat dramatu; postaci: ich echa, podwojenia, sobowtóry, odbicia; nowe ujęcie czasu i przestrzeni w dramacie; kompozycja dzieła.
Teatr jako miejsce spotkania podstawowych tradycji europejskich: hebrajskiej i helleńskiej oraz świata wyobrażeń prasłowiańskich i chrześcijańskich związanych z polską kulturą; syntetyczne ujęcie Wyspiańskiego.
Co to jest Zmartwychwstanie; los i praca w życiu i myśli Wyspiańskiego; Wawel - Katedra i dzieło sztuki jako obraz i "figura idei Zmartwychwstania i autokracji"( koncepcja Ewy Miodońskiej-Brookes).
Śmierć - sen - wybawienie w dramatach i sztukach plastycznych Wyspiańskiego.
Krótki przegląd interpretacji teatralnych Akropolis, ze szczególnym uwzględnieniem inscenizacji Teatru Rapsodycznego (Mieczysław Kotlarczyk) i Teatru Laboratorium (Jerzy Grotowski).
Anna Augustynowicz i jej praca nad Akropolis w zespołowej pracy Teatru Współczesnego w Szczecinie - od marzeń do realności sceny.
Wstęp na wykłady jest wolny!