Artykuły

Trójmiejskie teatry latem grają bardzo intensywnie

Latem, kiedy wszystkie teatry zamykają swoje siedziby i wysyłają aktorów na urlopy, w Trójmieście, jak co roku, pod względem teatralnym będzie bardzo gorąco. Co w tym roku proponują trójmiejskie sceny na wakacyjne miesiące?

Teatr to miejsce, które jest bardzo mocno oparte na świętych i niezmiennych zasadach. Jedna z nich głosi, że teatr nie gra spektakli w poniedziałki i w lecie. Ale jak od każdej świętej i niezmiennej zasady, także od tej są wyjątki. A trójmiejskie teatry mają w swoich repertuarach tych wyjątków bardzo dużo. Choćby taki, że nie tylko nie zamykają swoich drzwi latem, ale wręcz latem grają więcej niż kiedykolwiek indziej. Główny powód jest oczywiście taki, że latem nad morze zjeżdża się mnóstwo turystów, którzy co prawda większość czasu spędzają na plaży, ale po opalaniu szukają innych atrakcji, a teatr może być jedną z nich, zwłaszcza teatr, który... gra na plaży.

Wszystkie najważniejsze sceny w Trójmieście przygotowują na lato bardzo bogaty program, na który składać się będą zarówno znane już z wcześniejszego repertuaru spektakle, jak i nowości, zarówno przedstawienia grane w siedzibach tych instytucji, jak i propozycje przygotowane na sceny letnie.

Raj po seksie

Teatr Wybrzeże szumnie zapowiada, że latem zagra ponad 100 spektakli, w tym aż cztery przedstawienia będzie można zobaczyć po raz pierwszy. Przygotowywane właśnie premiery będą miały bardzo różnorodny charakter. Najwcześniej, już w czerwcu, zobaczyć można było premierowo dalszy ciąg opowieści, która stała się największym frekwencyjnym sukcesem gdańskiego teatru w ostatnich latach, kameralnej komedii obyczajowej "Seks dla opornych". "Raj dla opornych", tak jak poprzedni spektakl, wyreżyserowała Krystyna Janda, a główne role znów grają Dorota Kolak i Mirosław Baka.

Figura z trzech stron

Także w czerwcu odbędzie się premiera spektaklu bardzo niezwykłego - pierwszej od kilkuset lat polskiej produkcji przygotowanej z myślą o scenie elżbietańskiej. Będzie to komedia Shakespeare'a "Wesołe kumoszki z Windsoru", którą zespół Teatru Wybrzeże będzie grać na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. W lipcu na afisz wejdzie "Murzyn warszawski" - pierwsza po wojnie inscenizacja komedii Antoniego Słonimskiego, a miesiąc później - coś z zupełnie innej półki: "Faraon" Prusa wyreżyserowany przez Adama Nalepę.

Wybrzeże w Pruszczu

Jak co roku, oprócz kilku całorocznych scen, Teatr Wybrzeże uruchomi także scenę letnią w Pruszczu Gdańskim. W jej repertuarze znajdą się popularne przedstawienia z poprzednich sezonów, m.in. "Willkommen w Zoppotach", tam odbywać się będą także "Lekcje niegrzeczności", performatywne czytania tekstów dla dzieci. Specjalną ofertą sezonową jest Karnet Letni: to pięć biletów na dowolnie wybrane spektakle (z wyłączeniem "Wesołych kumoszek z Windsoru") w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia. Kosztuje 140 zł.

Piosenki, gęś i bóg w Orłowie

W Gdyni, a dokładniej w Orłowie, jak co roku, działać będzie Scena Letnia. Będzie to jej jubileuszowy, dwudziesty sezon. Z tej okazji zespół Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza, przygotowuje specjalne jubileuszowe widowisko, zatytułowane "Piosenka jest dobra na wszystko". Będzie ono w pewien sposób podsumowywało dwie dekady działalności Sceny Letniej - składać się na nie będą sceny zaczerpnięte z najpopularniejszych spektakli, które były tam prezentowane. Oprócz tego na scenie zobaczyć będzie można spory zestaw starszych propozycji, m.in.: "Jeszcze bardziej Zieloną Gęś" z tekstami Gałczyńskiego i muzyką Turnaua, "Boga mordu", czy "Chorego z urojenia". Jak co roku na festiwalu zagości także jazz, na kilku koncertach w ramach cyklu "Jazz na plaży" posłuchać będzie można m.in.: Wojciecha Staroniewicza i Krystynę Stańko.

Balladyna na plaży

Nie można się dziwić, że sporo będzie się działo w miejscu najbardziej chyba predestynowanym do działalności letniej i nadmorskiej - w sensie bardzo dosłownym i bezpośrednim, czyli sopockim Teatrze Na Plaży. Przez oba wakacyjne miesiące będzie tam realizowany bogaty w atrakcje różnego rodzaju projekt Kulturalna Plaża. Obok koncertów, projekcji filmowych i innych wydarzeń, w programie znalazło się także dużo teatru. Artyści związani z Teatrem Na Plaży przypominać będą swoje najnowsze realizacje, m.in.: rewię "Jutro będzie lepiej", spektakl Sopockiego Teatry Tańca "Essentia", czy "Balladyna'68?" - hołd dla duetu Przybora-Wasowski.

Osiecka i klezmerzy

Po sąsiedzku działa Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej, dla którego także lato jest najważniejszym momentem w roku. W tym roku ta nietypowa placówka, promująca dorobek swojej patronki i kulturę żydowską, zaprasza na 22 już sezon w swojej historii. Na dobry początek będzie tam można zobaczyć prapremierową realizację monodramu Ryszarda Ronczewskiego ?Za zakrętem?, potem w programie pojawi się sporo recitali i spektakli muzycznych. Na sopockiej scenie zaśpiewają m.in.: Hanna Banaszak, Katarzyna Groniec i Piotr Machalica A sam szef Atelier, Andre Ochodlo, będzie prezentował tego lata dwa recitale muzyki klezmerskiej.

Na zdjęciu: "Jeszcze bardziej Zieloną Gęś", Scena Letnia Teatru Miejskiego w Gdyni

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji