Poszukają śladów Sztukmistrza. Festiwal Śladami Singera
Po raz piąty do miasteczek i miast Lubelszczyzny zawita specjalny autobus z artystami i animatorami kultury. W czwartek rozpoczyna się kolejna odsłona festiwalu Śladami Singera.
Objazdowy festiwal Śladami Singera miał swój początek cztery lata temu. Od tamtej pory co roku w wakacje ze stolicy regionu rusza specjalny autobus, który objeżdża miasta i miasteczka Lubelszczyzny znane z powieści i opowiadań Isaaca Bashevisa Singera.
Bębny, taniec i iluzja
Festiwal swoją ideą nawiązuje do najsłynniejszej powieści żydowskiego pisarza, "Sztukmistrza z Lublina". W tym roku w trasę wyruszy 25 artystów i animatorów z całego świata. Na pokładzie będą m.in. Ndioba Gueye, wokalista z Senegalu, Angelica Bongiovonni i Dominiqe Bouchart, cyrkowcy z USA i Kanady, "Tiny beat", beatboxer z Czech, i Nitzan Lederman, tancerka z Izraela. - Wszystkich łączy miłość do ludzi i chęć do dzielenia się swoimi pasjami - mówi Joanna Krauze, koordynatorka festiwalu. Autobus zawita do Kocka, Kraśnika, Szczebrzeszyna, Józefowa, Krasnobrodu, Biłgoraja, Tyszowic i Bychawy.
W każdej z miejscowości podróżujący spędzą dwa dni. Ich wizytę rozpocznie kolorowa parada z udziałem mieszkańców i wolontariuszy. Potem artyści będą prowadzić warsztaty i zajęcia. Okoliczni mieszkańcy będą mogli sprawdzić swoje siły w bębniarstwie, nauczyć się podstaw tańca nowoczesnego i breakdance'u czy poznać tajniki iluzji.
Mieszkańcy dla siebie
Kluczowym punktem programu będą wydarzenia artystyczne w całości zaplanowane i zorganizowane przez mieszkańców. W tym celu organizatorzy już na kilka miesięcy przed festiwalem spotykali się z członkami lokalnych społeczności. - Pytaliśmy, czego im brakuje u nich w mieście, jakie mają oczekiwania i czego chcieliby się nauczyć. W wyniku burzy mózgów i licznych rozmów powstały fantastyczne wydarzenia - wyjaśnia Arkadiusz Ziętek, jeden z organizatorów festiwalu. - W józefowskich kamieniołomach odbędzie się plenerowe wydarzenie poświęcone tematyce miłości i kwiatów, w Krasnobrodzie będziemy uczestniczyć w festiwalu latawców, a w Szczebrzeszynie powstaje improwizowany teatr - dodaje.
Objazdowy festiwal rozpoczyna się od wizyty w Kocku 9 lipca. Po blisko trzytygodniowej wędrówce uczestnicy festiwalu wrócą do Lublina, czyli rodzinnego miasta Jaszy Mazura, literackiego "Sztukmistrza z Lublina". Na placu Litewskim, podczas Carnavalu Sztuk-Mistrzów stworzą widowisko z elementami cyrku, muzyki, teatru, tańca i pokazu ogniowego. Organizatorem festiwalu jest Ośrodek "Brama Grodzka Teatr NN".