O. Zięba, Wolff-Powęska, Opryński. W Teatrze Starym debata o wizji polskości
Fundacja "Ponad Granicami" i Miasto Lublin zapraszają do Teatru Starego w Lublinie na dyskusję pod hasłem "Polska, ale jaka? Wizja polskości 25 lat po przemianach demokratycznych".
Udział biorą: prof. Anna Wolff-Powęska, historyk idei i specjalistka w zakresie stosunków polsko-niemieckich, O. Maciej Zięba, teolog i filozof oraz Janusz Opryński, reżyser teatralny. Prowadzenie: Tomasz Dostatni OP. Dyskusja 25 lutego o godz. 18 w Teatrze Starym w Lublinie. Wstęp wolny.
Kim są paneliści?
Prof. Anna Wolff-Powęska jest historykiem i politologiem.
Od 1969 do 2007 roku związana była z Instytutem Zachodnim w Poznaniu, którym kierowała w latach 1990 - 2004. Inicjuje i realizuje projekty dotyczące uwikłania grup etnicznych i narodowych w machinę totalitarnej polityki, ich mentalnego rozrachunku z przeszłością, kulturą polityczną w fazie transformacji, sąsiedztwem polsko-niemieckim w kontekście dziejów myśli i filozofii politycznej w Europie. Współpracowała z Wydziałem Nauk Politycznych i dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autorka książek m.in.: "Oswojona Rewolucja. Europa Środkowo-Wschodnia w procesie demokratyzacji", Instytut Zachodni, Poznań 1998; "A bliźniego swego... Kościoły w Niemczech wobec "problemu żydowskiego", Instytut Zachodni, Poznań 2003; "Pamięć - Brzemię i uwolnienie. Niemcy wobec nazistowskiej przeszłości (1945 - 2010)", Wyd. Zysk, Poznań 2011.
Maciej Zięba OP - dominikanin, doktor teologii, filozof, znawca katolickiej nauki społecznej i nauczania Jana Pawła II.
Uczestnik seminariów w Castel Gandolfo. W latach 1998 - 2006 prowincjał Polskiej Prowincji Dominikanów. W 1999 roku mianowany przez Jana Pawła II członkiem Synodu Biskupów Europy, a w 2003 roku konsultorem Papieskiej Rady Iustitia et Pax. Autor książek, m.in.: "Epoka Jana Pawła II", "Nieznane, niepewne, niebezpieczne. Szkic o Europie", "Ale nam się wydarzyło. O papieżu i Polsce, Kościele i świecie".
Na spotkaniu będzie promowana najnowsza książka "Kłopot za Kłopotem. Katolik w dryfującej Europie".
Janusz Opryński - reżyser teatralny. Kieruje Teatrem Provisorium nieprzerwanie od 1976 roku.
Od 1995 roku jest dyrektorem programowym Centrum Kultury w Lublinie, a od 1996 roku dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Konfrontacje Teatralne w Lublinie. Przez wiele lat zespół Provisorium występował wspólnie z Kompanią Teatr Witolda Mazurkiewicza.
Najgłośniejsze spektakle: "Ferdydurke" i "Trans-Atlantyk" według Gombrowicza. "Do piachu" i "Homo Polonicus" według Różewicza oraz "Bracia Karamazow" według Dostojewskiego. Ostatnio zrealizował "Lód" na podstawie powieści Jacka Dukaja oraz "Punkt zero: Łaskawe" według powieści Jonathana Littella.
Jest Przewodniczącym Rady dominikańskiej Fundacji "Ponad Granicami".