Kod mistrzów Teatr Groteska
Przez lata przewinął się przez najważniejsze polskie sceny, zagrał u najbardziej znanych reżyserów. Przez lata zasłużył na miano scenicznej i filmowej osobowości. Dziś uchodzi za jednego z najoryginalniejszych polskich aktorów.
Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Jeszcze w czasie studiów występował w Teatrze STU. W latach 1968-1974 grał w krakowskim Starym Teatrze. Zadebiutował tam w Klątwie Stanisława Wyspiańskiego reżyserowanej przez Konrada Swinarskiego (1968).
Zawsze sam powtarza, że to właśnie dzięki legendarnemu reżyserowi stał sie prawdziwym aktorem. Zagrał u niego także Aptekarza w "Sędziach" Stanisława Wyspiańskiego (1968), Puka w "Śnie nocy letniej" (1970) i Parollesa we "Wszystko dobre, co się dobrze kończy" Williama Szekspira (1971).
O jego osobie zrobiło się głośno po jego współpracy z Andrzejem Wajdą. Zagrał w "Biesach" według Fiodora Dostojewskiego. Ta rola uchodzi za jego najważniejszą kreację w Starym Teatrze.
Następnie przyszedł czas na podbój Warszawy. W Teatrze Powszechnym Pszoniak pracował w latach 1974-1979- Zagrał tam w "Sprawie Dantona" Stanisławy Przybyszewskiej postać Robespierre'a. Później pojawił się na scenie Teatru Narodowego.
Interesujące są także jego kreacje na scenach zagranicznych. Tu warto docenić role w "Królu Ubu" Alfreda Jarry'ego w reżyserii Rolanda Topora w paryskim Teatrze Chaillot (1992), w "Błękitnym głębokim morzu" Terence'a Rattigana w reżyserii Karela Reisza w londyńskim Teatrze Apollo (1993) oraz w "Sklepie na rogu ulicy" według Miklosa Laszlo w reżyserii Jeana-Jacques'a Zibermanna w Teatrze Montparnasse (2001).
Ale nie sposób mówić o Pszoniaku bez zwrócenia uwagi na jego kreacje na wielkim ekranie. Wszedł do historii kina takimi rolami, jak Moryc w "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy. Ten.film już ma status ikony.
Kod Mistrzów" krakowskiego teatru Groteska - jak widać - nie rezygnuje z sięgania po największe osobowości.
Spotkanie "Kod Mistrzów" odbędzie się 10 maja o godz. 18 w teatrze Groteska przy ul. Skarbowej 1