Pamiętajcie o Grotowskim
Nie wszyscy wiedzą, że w Opolu rozpoczęła się największa teatralna rewolucja XX wieku. Przypomni o tym projekt Katedry Teatru, Filmu i Nowych Mediów, "Lalek" i miasta.
30-osobowa grupa teatralna złożona z artystów i naukowców pochodzących z Francji, Iranu, Niemiec, Grecji, Haiti, Jamajki, Ukrainy i USA przyjedzie do Opola na międzynarodowe sympozjum poświęcone Jerzemu Grotowskiemu.
W programie warsztaty teatralne, przedstawienia i pokazy filmowe poświęcone temu wybitnemu reżyserowi i twórcy "Teatru 13-tu Rzędów".
Spotkanie organizuje Katedra Teatru, Filmu i Nowych Mediów oraz Opolski Teatr Lalki i Aktora pod patronatem prezydenta Opola.
- Nadszedł wreszcie czas, by wykorzystać pracę Jerzego Grotowskiego i jego związek z naszym miastem. A przede wszystkim upowszechnić tę wiedzę wśród Polaków i opolan - mówi Arkadiusz Wiśniewski.
Sympozjum to okruch
- Pierwszy raz władze Opola dostrzegły, jaki potencjał tkwi w przypominaniu o tym, że w naszym mieście przez 6 lat działał teatr Jerzego Grotowskiego - mówi dr Agnieszka Wojtowicz, teatrolog z Katedry Teatru, Filmu i Nowych Mediów Uniwersytetu Opolskiego. - Bardzo często do przyjeżdżają do nas badacze, artyści zafascynowani postacią Grotowskiego tylko po to, by podążać jego śladami. Poza tym podejrzewam, że nie wszyscy opolanie pamiętają, że w ich mieście rozpoczęła się jedna z najważniejszych rewolucji teatralnych XX wieku. To sympozjum to tylko okruch większego projektu, który ma to zmienić i który mamy nadzieję realizować z miastem - podkreśla.
Artyści, którzy przyjadą do Opola na sympozjum, to międzynarodowa grupa aktorska z Subpoetics International, prowadzona przez prof. Setha Baumrina, kierownika Katedry Komunikacji i Sztuk Teatralnych
City University w Nowym Jorku. To założony w Paryżu i zajmujący się prawami człowieka teatr. Swoje zajęcia prowadzi często w ekstremalnych warunkach, np. na terenach objętych wojną. Wcześniej prowadził już liczne warsztaty teatralne w Paryżu, Wiedniu, Ljubljanie, Pakistanie i Lwowie. Grupie Subpoetics będą towarzyszyli twórcy z Teatru Gershom - pierwszego niezależnego laboratorium teatralnego na Ukrainie. Sympozjum rozpocznie się 25 listopada i potrwa do 4 grudnia (program w ramce).
Nowy kierunek ksztatcenia
To wydarzenie jest wstępem do powstania na Uniwersytecie Opolskim kierunku, który ma kształcić kadry dla opolskich instytucji kultury. Uczelnia podpisała w tej sprawie porozumienie z miastem. - Postawimy na praktyczne podejście. Zajęcia będą się odbywały w muzeach, galeriach, tetrach - po to, aby przygotować studentów bezpośrednio do pracy w tych instytucjach - mówi prof. Marek Masnyk, rektor UO.
Kierunek będzie działał przy Instytucie Polonistyki i Kulturoznawstwa, w oparciu o działania ratusza i opolskich instytu-q'i kultury. Pierwsi studenci naukę rozpoczną na nim w październiku 2017 roku.
**
Program
26.11. OPOLSKI TEATR LALKI I AKTORA
godz. 10 -12 - przegląd filmów o Jerzym Grotowskim (Grotowski - Flaszen - film Małgorzaty Dziewulskiej i Gra z pamięcią. Grotowski w Opolu -film Teresy Kudyby i Agnieszki Wojtowicz);
29.11. SCK
16.30 -18 - Dyskusja panelowa -Grotowski polityczny 1.12. COLLEGIUM MAIUS 14 - Wykład profesora Setha Baumrina
2-3.12. OPOLSKI TEATR LALKI I AKTORA
18- przedstawienia: Strengerin a Strenger Land (Laboratorium Teatralne Gershom, Lwów) Nomansland (Subpoetics interna-tional)-wstęp wolny
Bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie Opolskiego Teatru Lalki i Aktora do 29.11.2016 roku.