Emigra - monumentalne dzieło zdobywcy Oscara już w sobotę w Gdyni
Już w najbliższą sobotę, 25 lutego o godz. 19 w Gdyni Arenie, odbędzie się prapremierowe wykonanie kompozycji "Emigra Symfonia bez końca", napisanej przez Jana A. P. Kaczmarka, laureata Oscara, na zamówienie Muzeum Emigracji. W realizacji multimedialnego widowiska, opowiadającego o doświadczeniach emigracji, weźmie udział ponad stu artystów, w tym chór, orkiestra oraz 10 dynamicznych perkusji.
Każde miasto portowe pełne jest opowieści. Gdynia pod tym względem jest szczególna - prawie 100 lat temu została wzniesiona przez ludzi z całej Polski. Nowe miasto przyciągało nie tylko tych, którzy chcąc odmienić swój los, zamierzali osiedlić się w nim na stałe. Stąd wyruszali w podróż również ci, którzy szczęścia zamierzali szukać za oceanem, jak Witold Gombrowicz czy Zbigniew Brzeziński.
Pamięć o emigracji od dwóch lat pielęgnuje i propaguje, również za pomocą sztuki, gdyńskie Muzeum Emigracji.
- Od momentu rozpoczęcia swej działalności Muzeum Emigracji zorganizowało kilkadziesiąt wydarzeń artystycznych, muzycznych, filmowych, literackich czy edukacyjnych, przybliżających dorobek i losy polskich emigrantów - mówi Sebastian Tyrakowski, zastępca dyrektora Muzeum Emigracji w Gdyni.
"Emigra - Symfonia bez końca", której prapremierowe wykonanie odbędzie się w sobotę 25 lutego o godz. 19 w Gdynia Arenie zobacz na mapie Gdyni, będzie jednak pierwszym tak monumentalnym wydarzeniem realizowanym przez Muzeum Emigracji. Napisanie go zlecono Janowi A. P. Kaczmarkowi, laureatowi Oscara za muzykę do filmu "Marzyciel".
- "Emigra - Symfonia bez końca" Jana A.P. Kaczmarka to unikatowe muzyczne widowisko. Jest pierwszym wydarzeniem realizowanym przez Muzeum Emigracji na tak dużą skalę - mówi Tyrakowski. - Przedstawiamy dzieło skomponowane przez wybitnego Polaka - emigranta specjalnie dla naszego muzeum. Jestem zaszczycony, mogąc współpracować z tak uznanym kompozytorem i jednocześnie dumny, że prezentujemy twórczość wielu Polaków, którzy odnosili i odnoszą sukcesy na całym świecie.
Utwór orkiestrowy zaprezentowany będzie w nowoczesnej formie, z wykorzystaniem multimediów: projekcji światła i wizualizacji, w które wkomponowano zbiory Muzeum Emigracji, m.in. listy, dokumenty, pamiętniki, a także fotografie czy rzeczy osobiste podróżujących emigrantów.
Do współpracy artystycznej przy widowisku Jana A.P. Kaczmarka zaproszeni zostali: Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego, Polska Filharmonia Kameralna Sopot oraz Wojciech Rajski, pod którego dyrekcją wystąpią artyści.
- Udział Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot w światowym prawykonaniu "Emigry" Jana A.P. Kaczmarka to wspaniała kontynuacja współpracy, którą nawiązaliśmy z Mistrzem podczas ubiegłorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sopot Classic - mówi Wojciech Rajski, dyrektor artystyczny PFK Sopot. - Kompozycja doskonale oddaje unikatowy styl charakterystyczny dla kompozytora i niesie ze sobą wyjątkowy walor artystyczny, głęboko odwołując się do ludzkiej wrażliwości związanej z niejednokrotnie bolesnym doświadczeniem emigracji. Czujemy się zaszczyceni i wyróżnieni, biorąc udział w tak prestiżowym wydarzeniu.
Bilety w cenie 25 zł można kupić w na stronach bileterii internetowych, w salonach Empik oraz w kasie Muzeum Emigracji w Gdyni.
--
Na zdjęciu: Jan A.P. Kaczmarek na wystawie stałej Muzeum Emigracji