Energia Kultury 2017. Łódzkie Oscary kulturalne rozdane
W piątek w klubie Wytwórnia po raz dziewiąty został rozstrzygnięty plebiscyt Energia Kultury. Głosami czytelników "Wyborczej" i widzów Telewizji Toya wydarzeniem kulturalnym 2017 roku została premiera "Les Miserables" w Teatrze Muzycznym w Łodzi. Nagrodę "Człowieka kultury" odebrał Józef Robakowski.
W grudniu poprosiliśmy naszych czytelników i widzów Telewizji Toya o wskazanie największych wydarzeń kulturalnych, które zachwyciły w minionym sezonie. Z nadesłanych propozycji kapituła nagrody wybrała jedenastkę nominowanych. W skład jury wchodzili m.in. Jolanta Rudzka-Habisiak, rektor Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Ziemowit Wojtczak, pełnomocnik rektora ds. rozwoju Akademii Muzycznej w Łodzi i Jerzy Jarniewicz, anglista, poeta i tłumacz. Oprócz nich w obradach uczestniczyli dziennikarze "Wyborczej" i Telewizji Toya.
Nominowani
Wśród nominowanych znaleźli się: ogólnopolska premiera "Powidoków" w Łodzi, wystawa "Superorganizm. Awangarda i doświadczenie przyrody" w Muzeum Sztuki, spektakl "Czarownice z Salem" w reż. Mariusza Grzegorzka w Teatrze im. Stefana Jaracza, "Triumf Woli" Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego prezentowany w ramach Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Teatrze Powszechnym, koncert "Cohen i Kobiety", premiera "Les Miserables" w reż. Zbigniewa Maciasa w Teatrze Muzycznym w Łodzi, tytuł Miasta Filmu UNESCO dla Łodzi i wejście do Sieci Miast Kreatywnych, wystawa "Montaże. Debora Vogel i nowa legenda miasta" przygotowana przez Muzeum Sztuki, wizyta noblistki Herty Müller na Salonie Ciekawej Książki, "Dom ze snów" w Muzeum Pałac Herbsta oraz koncert "3 Dźwięki Komedy".
Kołyska Newtona dla ,,Les Miserables"
Głosować w plebiscycie można było przez dwa tygodnie od 5 stycznia do piątku, 19 stycznia. Ostatecznie czytelnicy zdecydowali, że festiwalowa nagroda, czyli kołyska Newtona (urządzenie pokazujące, jak energia przenosi się w świecie materii), trafi do "Les Miserables" w reż. Zbigniewa Maciasa w Teatrze Muzycznym w Łodzi.
- Graliśmy już ten spektakl 25 razy, za każdym razem przy pełnej widowni - mówi Macias. - Przyjeżdżają grupy z całej Polski, więc jest to bardzo dobra forma promocji naszego miasta.
Musical ten od ponad 30 lat wystawiany jest w Londynie. Globalną popularność spektakl zdobył dzięki filmowej wersji Toma Hoopera, z Russelem Crowe'em i Anne Hathaway. "Les Miserables" obejrzało 70 mln ludzi w 44 państwach, a tekst przetłumaczono na 22 języki. Fabuła powieści zgrabnie przełożona została na popularny język musicalu, opowieść rozwija się dynamicznie, a piosenki ("Wyśniłam sen", "Słuchaj, kiedy śpiewa lud") wpadają w ucho i na długo po wyjściu z teatru ma się ochotę je nucić. Premiera Teatru Muzycznego to bardzo solidnie zrobiony spektakl, który trzyma w napięciu i angażuje emocjonalnie.
- Jestem na tej scenie już któryś raz z rzędu, ale dziś spełniają się moje marzenia. Do premiery przygotowywaliśmy się dwa lata, wszyscy włożyli w to mnóstwo pracy - mówi Grażyna Posmykiewicz, dyrektor Teatru Muzycznego.
Robakowski człowiekiem kultury
Podczas gali już po raz siódmy została wręczona nagroda dla człowieka szczególnie zasłużonego dla łódzkiej kultury. W tym roku w uznaniu za wieloletnią konsekwencję w kreowaniu nowych dróg artystycznych tytuł "Człowieka kultury" kapituła przyznała Józefowi Robakowskiego. Artysta, historyk sztuki, autor projektów konceptualnych studiował na Wydziale Operatorskim Szkoły Filmowej w Łodzi. Obok różnorodnych eksperymentów fotograficznych, Robakowski tworzył fotoobiekty, filmy jednoujęciowe. Od 1978 roku Robakowski prowadzi prywatną galerię sztuki aktualnej pod nazwą Galeria Wymiany, która szybko stała się jednym z kluczowych miejsc artystycznej alternatywy. Nagrodę wręczała mu prezes Telewizji Toya Barbara Mrozińska-Badura.
Muzyczną gwiazdą wieczoru w klubie Wytwórnia była Magda Nawarette, wokalistka w swojej twórczości czerpiąca z muzyki hiszpańskojęzycznej i bałkańskiej.
W poprzednich latach w plebiscycie wygrywali: koncert Placida Domingo, koncerty Depeche Mode w Atlas Arenie, oratorium Dance Project teatru Chorea, "Hotel Savoy" Michała Zadary, wielkoformatowe projekcje na pl. Wolności w ramach Festiwalu Kinetycznej Sztuki Światła, "Straszny dwór" Krystyny Jandy w Teatrze Wielkim, "Ziemia obiecana" w reż. Remigiusza Brzyka w Teatrze Nowym, koncert Queen Symfonicznie w Atlas Arenie.
Nagrodę ,,Człowieka kultury" przyznano: Andrzejowi Wendlandowi, Mariuszowi Grzegorzkowi, ks. Waldemarowi Sondce, Piotrowi Dzięciołowi, Ewie Pilawskiej, Tomaszowi Bębnowi.