Gdańsk gospodarzem Polskiej Platformy Tańca
W 2019 roku gdańskie instytucje kultury będą gościły Polską Platformę Tańca. - Polska Platforma Tańca wzmacnia widzialność polskiego tańca za granicą - mówiła Karolina Wycisk z Instytutu Muzyki i Tańca.
Polska Platforma Tańca to cykliczne wydarzenie, którego celem jest promocja produkcji tanecznych powstałych w Polsce bądź przygotowanych przez polskich choreografów za granicą. Co roku w festiwalu uczestniczą setki tancerzy i choreografowie z całego świata. Głównym organizatorem Platformy jest Instytut Muzyki i Tańca i od 2013 roku festiwal wędruje po kraju. Organizowana jest w różnych miastach we współpracy z działającym lokalnie środowiskiem tańca. Poprzednia edycja z 2017 roku odbyła się w Bytomiu, a gospodarzem przyszłorocznej będzie Gdańsk.
- Mamy nadzieję, że to ogromne wydarzenie realizowane co dwa lata, które prezentuje najważniejsze zdarzenia w polskim tańcu, na którym pojawia się ponad 300 kuratorów z zagranicy, będzie wizytówką Miasta Gdańsk - mówiła na czwartkowej prezentacji Katarzyna Pastuszak z fundacji Polka dot.
Karolina Wycisk z ramienia IMiT-u dodała: - Bardzo się cieszę na tę współpracę, bo będzie to praca z fenomenalną grupą świadomych kobiet. Zwracam się też o wsparcie Platformy Tańca, dlatego, że jest to wydarzenie na ogromną skalę. Trwa kilka dni, ale pracujemy nad nim półtora roku. Na to wydarzenie przyjeżdżają goście z Europy, Azji, obu Ameryk. Polska Platforma Tańca wzmacnia widzialność polskiego tańca za granicą.
Polska Platforma Tańca odbędzie się w Gdańsku między 5 a 8 września 2019. Szczegóły wydarzenia nie są jeszcze znane, ale już niedługo rozpocznie się otwarty nabór - spektakle prezentowane wyłonione są przez komisję konkursową.
- Nie mogę jeszcze mówić o konkretach, ale w ciągu tego roku wiele się wyjaśni - mówiła Wycisk.
Realizacji Polskiej Platformy Tańca podejmie się nowo powstała fundacja Polka dot, którą tworzą tancerki, performerki i animatorki kultury - Ula Zerek, Katarzyna Pastuszak, Katarzyna Chmielewska i Katarzyna Ustowska.
- Mamy nadzieję, że fundacja zrewolucjonizuje środowisko gdańskie i zbuduje mosty między Polską a zagranicą - mówiła Katarzyna Pastuszak na czwartkowej inauguracji działań fundacji.
- Stworzyłyśmy Polkę dot z potrzeby połączenia sił, innowatorskiego myślenia oraz działania w kulturze i sztuce. Jesteśmy niezależnymi artystkami i kreatorkami. Łączy nas taniec i łączy nas Gdańsk. Chcemy uruchamiać przestrzeń wymiany twórczej pomiędzy tańcem, a innymi obszarami życia.
Czerpiąc z naszych dotychczasowych doświadczeń i potencjału, proponujemy nową jakość obecności tańca w sferze sztuki, życia społecznego oraz na styku kultury z biznesem - mówiły jednym głosem Zerek, Pastuszak, Chmielewska i Ustowska.
Głównym koordynatorem projektu jest IMiT a fundacja Polską Platformę Tańca przygotuje razem ze Stowarzyszeniem Teatru Dada von Bzdülöw. Instytucjami partnerskimi są Opera Bałtycka, Teatr Wybrzeże, Gdański Teatr Szekspirowski, Europejskie Centrum Solidarności, Instytut Kultury Miejskiej, Klub Żak.