Artykuły

Uwaga, arcydzieło!

Krystian Lupa jest już w Paryżu znany. w 1998 r. za przedstawienie Lunatycy II Lupa otrzymał we Francji nagrodę krytyków dla najlepszego spektaklu zagranicznego.

Po Lunatykach II i Braciach Karamazow pokazywanych w Paryżu w 2000 r. do słynnego teatru Odeon współpracującego z najsłynniejszymi europejskimi reżyserami trafiło teraz Wymazywanie według Thomasa Bernharda.

Lupa jest jednym z tych artystów, o których pojawieniu się w Paryżu piszą wszystkie poważne dzienniki. „Lupa jest kimś, kto umie powołać do życia to, co jest bez życia”; teatr jest dla niego „narzędziem służącym do poznania kondycji ludzkiej” — pisał o Wymazywaniu dziennik „Le Monde”.

„Krystian Lupa związał swoje przedstawienie z ciemną postacią narratora, rozwinął pewne wątki poboczne (…), by wpisać w opowieść pytania, które go nurtują” — napisał tygodnik kulturalny „Inrockuptibles”. To są pytania — pisano — o wizerunek dzisiejszego Europejczyka, spadkobiercy wielkich filozofów i poetów, ale zarazem zbrodni Holocaustu.

Na Sorbonie zorganizowano spotkanie z Lupą i aktorami. Wielka sala wypełniła się po brzegi. Trzygodzinna rozmowa toczyła się wokół zagadnień takich jak prawda i kłamstwo w literaturze i teatrze. Przywitany i pożegnany owacjami Lupa wzbudził entuzjazm zapowiedzią spektaklu Mistrz i Małgorzata.

Tymczasem Francuzi będą niedługo mieli okazję zobaczyć spektakl Lupy Prezydentki, który po sukcesie na festiwalu Passages w Nancy w 2000 roku (gazety pisały wtedy: „Uwaga, arcydzieło!”) — w marcu przyjedzie na miesięczne tournée do ośmiu miast Francji.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji