Kto zostanie Warszawianką Roku? Wśród nominowanych Ewa Błaszczyk i Krystyna Janda
Kapituła plebiscytu Warszawianka Roku wybrała 10 kobiet, które aktywnie angażują się w życie stolicy. W tym roku będzie też przyznany tytuł specjalny - Warszawianki Przemian.
To już druga edycja plebiscytu Warszawianka Roku - przyznawanej przez ratusz nagrody dla aktywistek i społeczniczek angażujących się w życie Warszawy. Dodatkowo z okazji 15-lecia wejścia Polski do Unii Europejskiej i 30-lecia pierwszych wolnych wyborów w Polsce jedna z pięciu kolejnych nominowanych otrzyma specjalny tytuł Warszawianki Przemian za udział w budowaniu demokracji.
Warszawiacy mogli zgłaszać swoje propozycje do 16 czerwca. Ponad 1250 osób zgłosiło miastu 125 kandydatur, z których dziesiątkę wybrała kapituła konkursu. Głos można oddać do 6 października na stronie https://www.um.warszawa.pl/warszawiankaroku. Wyniki zostaną ogłoszone na gali 9 października.
Wśród 10 nominowanych znalazły się:
- Ewa Błaszczyk, aktorka i założycielka Kliniki Budzik i fundacji "Akogo?". Od lat stara się pomagać pacjentom w śpiączce: dzieciom i dorosłym.
- Katarzyna Homan, społeczniczka i działaczka ruchów miejskich, którą znamy m.in. z protestu przeciwko zabudowie bazaru Wolumen na Bielanach.
- Ewa Jurkiewicz, która prowadzi chóry w warszawskich ośrodkach kultury. Integruje w nich osoby z niepełnosprawnościami, stosuje muzykę jako terapię.
- Ewa Kulik-Bielańska, działaczka opozycji w czasach PRL, obecnie dyrektorka Fundacji im. S. Batorego.
- Julia Maciocha, prezeska fundacji Wolontariat Równości, organizatora Parady Równości. To aktywistka, która działa na rzecz walki z przemocą i dyskryminacją.
- Urszula Nowakowska, prawniczka i współzałożycielka Polskiego Stowarzyszenia Feministycznego. Od lat udziela pomocy prawnej kobietom, które są ofiarami przemocy i przestępstw na tle seksualnym.
- Karolina Pacoń. To ona wymyśliła akcję "Podaruj obiad", dzięki której każdy może kupić potrzebującym gorący posiłek. Jak sama mówiła, zaczęło się od tego, że ktoś poprosił ją o symboliczne 2 zł na obiad.
- Bianka Siwińska, redaktor naczelna "Perspektyw". Wspiera kobiety, które chcą robić karierę w branży technologicznej. Zainicjowała takie akcje, jak "Dziewczyny do ścisłych!" czy "Dziewczyny do politechniki!".
- Nicole Sochacki-Wójcicka, znana na Instagramie i swoim blogu jako mama ginekolog, gdzie porusza tematy zdrowia dzieci i kobiet. W ubiegłym roku odmówiła udziału w plebiscycie, twierdząc, że są inne kobiety, które bardziej zasługują na tytuł Warszawianki Roku.
- Izabela Sopalska-Rybak, prezeska fundacji oraz autorka bloga Kulawa Warszawa. Walczy o większą dostępność miasta dla osób niepełnosprawnych.
Tytuł Warszawianka Przemian przypadnie jednej z pięciu kandydatek, które w ciągu ostatnich 30 lat wpłynęły na przemiany społeczne w zakresie wolności, równości oraz poszanowania praw człowieka. Nominowane zostały:
- prof. Anna Dobrzańska, założycielka Kliniki Neonatologii, Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka w Warszawie. To ona jako pierwsza uznała, że rodzice swoją obecnością uczestniczą w procesie leczenia dziecka;
- Krystyna Janda, aktorka i reżyserka, która prowadzi dwa teatry: Teatr Polonia i Och Teatr [na zdjęciu]. Często staje w obronie równości, demokracji, równouprawnienia i kobiet;
- prof. Ewa Łętowska, pierwsza polska rzeczniczka praw obywatelskich, sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego i Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku. Znana jako działaczka w obronie praworządności;
- Krystyna Starczewska, która uczestniczyła w obradach Okrągłego Stołu w zespole ds. oświaty. To ona stworzyła w latach 90. pierwsze w Polsce liceum, w którym panowały tolerancja, równość i wzajemny szacunek. To dzisiejszy Zespół Szkół Bednarska;
- Ludwika Wujec, współpracowniczka Komitetu Obrony Robotników, która udostępniała swoje mieszkanie pod działalność podziemnej prasy i Latającego Uniwersytetu. Była jedną z założycielek "Robotnika", a w czasie obrad Okrągłego Stołu asystentką Tadeusza Mazowieckiego.