Wirtualna kultura ma się świetnie
Spotkania z ciekawymi ludźmi, darmowe koncerty, spektakle i wystawy. To wszystko w najbliższych dniach zaprezentują przez internet olsztyńskie placówki kulturalne. Przegląd wybranych wydarzeń w dniach 30 kwietnia - 3 maja.
Spektakle
Teatr Jaracza w Olsztynie zaprasza na internetowe pokazy z aktualnego repertuaru:
30 kwietnia (dostęp za każdym razem od godz. 19.25 do północy) "Rzeczy, których nie wyrzuciłem" [na zdjęciu] Marcina Wichy, w reżyserii Łukasza Barczyka,
1 maja, "Debiut", dyplom muzyczny III roku Policealnego Studium Aktorskiego przy "Jaraczu" w reżyserii Doroty Lulki-Michalskiej,
2 maja, "Jeremi się ogarnia. LOL" Szymona Jachimka w reżyserii Tomasza Valldala-Czarneckiego,
3 maja "Rzeczy, których nie wyrzuciłem", ale w wyjątkowej wersji. Teatr, wychodząc naprzeciw potrzebom osób z niepelnosprawnościami słuchowymi, przygotował wersję spektaklu z profesjonalnym tłumaczem/lektorem języka migowego. Linki umożliwiające darmowe oglądanie będą do pobrania na: te-atr.olsztyn.pl.
Spotkania
Wirtualna rozmowa z Niną 0lszewską, autorką reportażu "Pudło. Opowieści z polskich więzień". Będzie okazja dowiedzieć się więcej ojej książce, skomentować na bieżąco dyskusję, zadać swoje pytanie.
Nina Olszewska pochodzi z Olsztyna. Jest doktorką nauk humanistycznych i geodetką, a także absolwentką Polskiej Szkoły Reportażu. Publikowała na lamach m.in. "Dużego Formatu" i "Krytyki Politycznej".
Spotkanie będzie transmitowane 30 kwietnia od godz. 18 na profilu Fb Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie.
W tym samym czasie (godz. 18-19.30) na profilu Fb Miejskiego Zespołu Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie czat z psycholożką Agnieszką Węckowicz. Odpowie ona na pytania związane z izolacją.
Natomiast 1 maja o godz. 17 na profilu FB olsztyńskiego MOK retransmisja rozmowy z Andrzejem Balią, poetą i dramaturgiem. - Jestem przeciwieństwem klasycznego wizerunku poety. Nie kaszlę, nie mdleję, nie wzdycham i nie plączę - mawia o sobie. - Jestem choleryczny, nadpobudliwy, nadużywam wulgaryzmów, jestem szorstki i odarty z patosu. Gdyby nie poezja, zostałbym chyba przestępcą.
Co ciekawe, artysta zmierzy się z pytaniami stawianymi przez jego córkę, Luizę Gretę Balio. Będzie o kondycji sztuki i ludzi we współczesnym świecie. Nie zabraknie opowieści o własnej, bogatej twórczości artystycznej.
To kolejna odsłona cyklu "Do-mówka MOK Olsztyn".
Wystawy
Do 6 maja na profilu Fb Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie swoje fotografie będzie prezentować Małgorzata Smieszek-Leszczyriska. Autorka zdjęć jest plastykiem i technologiem żywności, z zamiłowania zaś fotografikiem i pasjo-natką kulinariów. Teraz studiuje w Warszawskiej Szkole Fotografii i Grafiki.
"Proszę Państwa" to powstałe w domowych warunkach autoportrety. Seria ma pokazywać ludzkie tęsknoty za czymś, co zostało odebrane. Towarzyszy im tekst, który jest odpowiedzią na drukowane w prasie komunikaty resortu zdrowia.
- Czas, jaki poświęciłam na zdjęcia, jest jednym z najcenniejszych doświadczeń artystycznych w moim życiu - mówiła autorka. - Skupiając się na pracy, unikałam stresu. Był to sposób na oswojenie wyjątkowej rzeczywistości [z korona-wirusem].
Kolejne zdjęcia będą odsłaniane 1,4 i 6 maja.
Z kolei BWA Olsztyn zaprezentuje 30 kwietnia o godz. 17 na swoim profilu na Fb nowe wydarzenie z cyklu "Czwartek z kolekcją". Podczas cotygodniowych spotkań prezentowane są dzieła sztuki, sylwetki artystów oraz historie, które towarzyszą posiadanym pracom przez olsztyńską instytucję.
2 maja rano młodzi miłośnicy sztuki powinni obejrzeć specjalne wydanie "Arcydziełka" z okazji Święta Flagi. Będzie okazja zainspirować się tym motywem i razem z pracownikami BWA wykonać swoje małe dzieło sztuki.
Wreszcie 3 maja o 12 wspomnienie wystawy sprzed 18 lat poświęconej Andrzejowi Wróblewskiemu (1927-1957).
Koncerty
Na koniec zaproszenie do kanału YouTube, gdzie 1 maja o godz. 19 zaprezentowana zostanie z archiwum Filharmonii Warmińsko-Ma-zurskiej opera "Jaś i Małgosia" Egel-berta Humperdincka. Jest to umu-zyczniona wersja znanej baśni braci Grimm. Powinna się spodobać nie tylko najmłodszym.