Noc Muzeów 2020 tylko online. Co oferują regionalne muzea w sieci?
Tegoroczna Noc Muzeów z powodu pandemii została przełożona na wrzesień, ale w niektórych muzeach odbędzie się zgodnie z planem, czyli w najbliższą sobotę, 16 maja - tyle że w internecie.
Jakie działania w sieci oferują regionalne muzea (i nie tylko one)?
W internetowej odsłonie Nocy Muzeów 2020 udział weźmie Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Do udziału zaprosiło Jarosława Bełdowskiego, właściciela kolekcji m.in. plakatów, które pokazywane są w muzeum, oraz Roberta Talarczyka, dyrektora Teatru Śląskiego.
Jarosław Bełdowski i Jan Planta, kustosz naszego muzeum, opowiedzą o ciekawych eksponatach, które nie są pokazywane na stałej ekspozycji i nie były u nas nigdy prezentowane. Robert Talarczyk (nasz filmowy Herr Jablonka) opowie po śląsku o teatrze. Wszak jakaś namiastka Teatralnej Nocy Muzeów musi być, bo dyrektor Talarczyk obiecał być gościem tegorocznej Nocy Muzeów już dawno, a "dlo Ślonzoka słowo to rzecz świynto!" - informują muzealnicy.
Pokazany zostanie także - po dwumiesięcznej przerwie - nowy eksponat tygodnia i obraz miesiąca. Muzeum przekaże również najnowsze informacje o terminie i zasadach otwarcia dla zwiedzających po zamknięciu instytucji z powodu stanu epidemii.
To wszystko w godz. 20-22 na profilu Muzeum Powstań Śląskich na Facebooku.
Muzeum Miejskie w Tychach organizuje online promocję nowej książki autorstwa Marii Lipok-Bierwiaczonek "Z piaskowca i z marmuru. Dzieła mistrza Pokornego". Początek o godz. 18. Więcej o samej książce piszemy w osobnym artykule.
Muzeum Historii Katowic zaprasza do śledzenia Facebooka Działu Teatralno-Filmowego, gdzie udostępniane będą wspomnienia z poprzednich, tradycyjnych edycji Nocy Muzeów - w postaci zdjęć i filmów. Początek o godz. 17.
W planach jest także koncert z okazji 118. urodzin Jana Kiepury w wykonaniu Sylwestra Targosza-Szalonka (godz. 18).
Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków w Radzionkowie o godz. 17 opublikuje (na swoim Facebooku oraz kanale YouTube) nagrania wspomnień z czasów II wojny światowej przygotowane przez laureatów III edycji projektu "W poszukiwaniu świadka historii".
O godz. 19 zaprosi na prezentację filmu "Tragedia Górnośląska 1945" Aleksandry Fudali i Adama Turuli zrealizowanego dla Muzeum Historii Polski w związku z przypadającą w 2015 roku 70. rocznicą deportacji tysięcy cywilów z terenów Górnego Śląska do ZSRR.
Muzeum Zamkowe w Pszczynie organizuje w swoich mediach społecznościowych transmisję koncertu o godz. 20.
- Czarowny klimat, gdzie półmrok komnat rozświetlają kandelabry, dopełni skrzypienie zabytkowej, drewnianej podłogi, chrzęst przekręcanego w drzwiach klucza i muzyka Georga Philippa Telemanna w wykonaniu Extempore Ensemble. Poprzez medium, jakim są dawne instrumenty, zanurzymy się w aurę dźwiękową czasów, gdy dzieła te powstawały - informuje instytucja.
Na koncert w sobotę zaprosi również Zagroda Wsi Pszczyńskiej.
- Będziecie mieli okazję delektować się żywą muzyką, gdyż zaplanowaliśmy spotkanie z lokalnym duetem na łonie natury. Transmisję spotkania na żywo poprowadzi portal Pless.pl. Punktualnie o godzinie 18 będzie zatem można przyłączyć się do nas z domowych dziupli. Turyści, którzy będą wówczas spacerować wśród drewnianych chałup, będą mieli okazję odwiedzić z bezpiecznej odległości warsztat muzyczny zaproszonych przez nas gości - ogłasza skansen.
Zagra duet Chłodno.
Śląskie Centrum Wolności i Solidarności z kolei udostępni w sobotę film prezentujący techniki drukarskie działaczy "Solidarności" z lat 80. Początek o godz. 18.
Wirtualną Noc Muzeów organizuje również Porcelana Bogucice.
- Chcemy w ciągu kilku dni pokazać, co robimy, na czym się koncentrujemy i co jest warte przekazania osobom, którym historia, tradycja i bieżąca działalność Porcelany Bogucice są bliskie. Zapraszamy od 14 do 17 maja do śledzenia naszych profili społecznościowych na FB i Instagramie - informuje instytucja.
Znajdująca się w przestrzeniach Fabryki Porcelany prywatna sala edukacyjna dla dzieci Bajka Pana Kleksa zaprezentuje interaktywny show na żywo dla całej rodziny - start o godz. 20 na profilu facebookowym.
Muzeum w Tarnowskich Górach rozpocznie swoją Noc Muzeów o godz. 21. O tej porze na profilu facebookowym muzeum, kanale YouTube i na stronie internetowej ukaże się film z oprowadzaniem kuratorskim po nowej wystawie czasowej "Niebezpieczeństwo moralne Kina tarnogórskie w okresie międzywojennym".
Wraz z nagraniem udostępniona zostanie elektroniczna wersja publikacji towarzyszącej tej ekspozycji.