Zmarła znana malarka, animatorka życia kulturalnego stolicy
Nie żyje Alicja Wahl - malarka, rysowniczka, ilustratorka, animatorka życia artystycznego Warszawy. Artystka zmarła w wieku 88 lat. O jej śmierci poinformowała Fundacja Arton, zajmująca się utrwalaniem sztuki lat 70. - pisze Konrad Wojciechowski w Gazecie Wyborczej-Stołecznej.
Alicja Wahl, z siostrą bliźniaczką Bożeną, studiowały razem w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, a od początku lat 60. przygotowywały wspólne wystawy – ceramiki, rysunku i malarstwa. Dekadę później nawiązały współpracę z tygodnikiem „Kultura”, na łamach którego ukazywały się ich ilustracje. Tworzyły scenografie do spektakli teatralnych, a także rysunki do dzieł literackich Homera, Prousta, Kafki czy Witkacego.
Galeria na Żoliborzu
Twórczość sióstr Wahl jest trudna do zaszufladkowania – porzucała przestrzeń i pejzaż, za to była bliska surrealizmowi i symbolizmowi. Rysowane „nerwową” kreską portrety udramatyzowanych postaci ukazywały tragizm ludzkiego istnienia i poczucie wyobcowania. Wiele tych prac było pokazywanych w Paryżu, Nowym Jorku, Berlinie i Sztokholmie.
Pod koniec lat 70. Alicja i Bożena Wahl otworzyły galerię sztuki na Żoliborzu. Wystawiali w niej swoje dzieła wybitni polscy malarze, rzeźbiarze i graficy. Wśród nich m.in. Franciszek Starowieyski, Jan Tarasin czy Zdzisław Beksiński. Galeria Wahl przyciągała również stołeczną bohemę. Gościli tam pisarze, ludzie filmu i teatru oraz dyplomaci.
Prace Alicji Wahl można oglądać w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Muzeum Narodowego w Kielcach. „Jej osobna, niezwykła twórczość, mówiąca wiele o kobiecej egzystencji we wszystkich przejawach, stanowi ważny, ale zbyt mało znany rozdział polskiej sztuki powojennej” – napisała na Facebooku Fundacja Arton, która podała informację o śmierci artystki.
Alicja Wahl i Roman Bratny
Prywatnie Alicja Wahl była żoną Romana Bratnego, znanego prozaika, autora m.in. powieści „Kolumbowie. Rocznik 20”, który zmarł przed trzema laty.
Córka, Julia Bratny o Alicji Wahl: - Twórczość Alicji Wahl była bardzo koherentna, stanowiła raczej pewien proces, który określał ją bardziej niż przełomy. Osią Jej twórczości - malarskiej i rysunkowej, była jej własna podmiotowość, doświadczanie kobiecości na różnych etapach życia, niezwykle skomplikowana i ważna relacja z siostrą bliźniaczką, Bożeną, która oczywiście również jest artystką.
- Twórczość Mamy jest silnie sprzężona z jej życiem, poszczególne obrazy to głównie portrety siostry, autoportrety, portrety ich obu - mniej i bardziej realistyczne, czasem symboliczne, czasem ekspresyjne, czasem naturalistyczne. W moim odczuciu warto widzieć je jako całość - dodała.