„Prah” Gyorgya Spiro
Teatr Ludowy zaprasza w sobotę o godz. 19 na Scenę pod Ratuszem na polską prapremierę sztuki Gyórgya Spiró Prah.
Gyorgy Spiro to jeden z najwybitniejszych współczesnych dramaturgów węgierskich. Jest również tłumaczem (zna biegle wszystkie języki słowiańskie) przełożył m in. Ślub Gombrowicza, Powrót Odysa, Noc listopadową i Wesele Wyspiańskiego. Najbardziej znanym w Polsce jego dramatem jest Szalbierz (jego bohaterem jest Wojciech Bogusławski; w 1990 r w Teatrze Telewizji postało świetne przedstawienie ze znakomitą kreacją Tadeusza łomnickiego). Spiró napisał również powieść o Bogusławskim. bohaterami jego innej powieści są towiańczycy na paryskiej emigracji. Bohaterami dramatów Spiró bywają zarówno postaci historyczne i Hannibal), jak i współcześni ludzie. Dobardan porusza temat wojny w byłej Jugosławii, a akcja Kurzego łba rozgrywa się na podwórku podupadłej kamienicy.
„W Prah Spiro opowiada liryczną i groteskową zarazem historię małżeństwa w średnim wieku, które przez dwadzieścia lat z trudem wiązało koniec z końcem. Kłopoty z pracą i długi, na spłacenie których zaciąga się kolejne, były dotąd ich codziennością. I kiedy wygrana w totka daje im cudowną możliwość nie tylko rozwiązania wszystkich problemów, ale też spełnienia marzeń, okazuje się, że…” czytamy w zapowiedzi.
„Typowo węgierskie jest myślenie negatywne. Polacy tego nie mają. Pasywność i negatywne myślenie. O tym wlaśnie jest Prah. To na co decydują się bohaterowie, to absolutna klęska. Nie są w stanie wymyślić nic pozytywnego. Problem mentalności węgierskiej zawsze bardzo mnie interesował. Interesuje mnie jak to myślenie funkcjonuje. Jest ono zresztą nie tylko węgierskie, ale też słowackie i chorwackie, żyliśmy w końcu razem tysiąc lat, ich mentalność jest taka jak nasza” – mówi Spiró.