Artykuły

Matka Joanna od Aniołów

Szatan, ciemne moce i opętanie. W sobotę premiera Matki Joanny od Aniołów Jarosława Iwaszkiewicza w reż. Marka Fiedora.

Siedemnasty wiek, gdzieś na Smoleńszczyźnie. Do klasztoru sióstr Urszulanek w maleńkiej prowincji wdzierają się szatańskie moce. Najbardziej opętana jest przeorysza klasztoru, Matka Joanna. Nikt nie potrafi ujarzmić ciemnych sił. Do walki z demonami zostaje wezwany ksiądz Suryn. Jego głęboka wiara zostaje wystawiona na wielką próbę. Przyzwyczajony do klasztornego życia kapłan musi zmierzyć z pokusami dnia codziennego. Budzą się w nim nieznane dotąd namiętności, które prowadzą do tragicznych wydarzeń…

– Przedstawienie mówi o skrajnych stanach i sytuacjach emocjonalnych u człowieka – mówi Marek Fiedor, reżyser sztuki. – Jest tu pokazana relacja między złem a dobrem. Sfera ludzkiej świętości i sakralności przeciwstawiona jest ciemnym stronom.

– Mamy tu kawałek wielkiej polskiej literatury. Z pewnością jedno z najbardziej niezwykłych opowiadań dotyczące opętania. Stanu, który nie jest jasno i precyzyjnie rozpoznany – dodał Bartosz Zaczykiewicz, dyrektor teatru, a także odtwórca jednej z ról.

Powieść Iwaszkiewicza zyskała rozgłos dzięki Jerzemu Kawalerowiczowi, który w 1960 r. na jej podstawie nakręcił film do scenariusza Tadeusza Konwickiego.

Fiedor nie sugerował się filmową adaptacją utworu.

– Filmu Kawalerowicza nie oglądałem. Znam jego opis i recenzje – przyznał reżyser. - Oczywiście między filmem a sztuką może tworzyć się punkt odniesienia. Ale myślę, że my trzymamy się bliżej ziemi.

– Z pewnością Kawalerowicz inaczej interpretuje całość. Inne są u niego środki. Przede wszystkim czas i rytm – przyznał Zaczykiewicz, który film obejrzał dopiero podczas prac nad sztuką. – Obiecałem Markowi, że na wszelki wypadek go zobaczę. Mogę powiedzieć, że obydwa dzieła są bliskie Iwaszkiewiczowi.

Autorem muzyki i scenografii są stali współpracownicy Fiedora: Tomasz Hynek i Jan Kozikowski. Główne role: Matki Joanny i księdza Suryna reżyser powierzył Judycie Paradzińskiej oraz Przemysławowi Kozłowskiemu. Oprócz nich w sztuce występują: Grażyna Misiorowska, Elżbieta Piwek, Grażyna Rogowska, Beata Wnęk-Malec, Dominik Bąk, Andrzej Czernik, Waldemar Kotas. Leszek Malec, Mirosław Połatyński, Michał Świtała i Bartosz Zaczykiewicz.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji