Najbliższe zamierzenia teatru – „Grupa Laokoona” – T. Różewicza na scenie
Pierwszą premierą w nowym roku kalendarzowym — 1979, jaka przygotowuje zespół Państwowego Teatru Dramatycznego im. Adama Mickiewicza jest — Grupa Laokoona Tadeusza Różewicza. Premiera przedstawienia odbędzie się 19 stycznia.
— Grupa Laokoona — jedna z najzabawniejszych sztuk Różewicza — w powierzchownej lekturze (lub w farsowej inscenizacji teatralnej) wyda je się właściwie tylko zabawna. Czytana jednak nieco uważniej, uruchamia rozległe kręgi skojarzeń, okazuje się zapisem szeregu istotnych zjawisk kulturowych, wyprzedzających rodzime studia naukowe z tego zakresu — tak pisze na temat tej sztuki Stanisław Gębala w artykule Kopia i oryginał z książki pt. Teatr Różewcza.
Bo o cóż w tej sztuce najogólniej mówiąc chodzi? Tadeusz Różewicz, rysując postacie bohaterów oraz konstruując akcję utworu, pokazuje grupę ludzi snobistycznie gorących za dziełami sztuki, które stały się dziś co prawda szeroko dostępne, lecz w kopiach. To powszechnie dzisiaj stosowane naśladowanie wybitnych dzieł nie odnosi się wyłącznie do wszystkich dziedzin sztuk pięknych oraz literatury. Także wiele osób nie zachowuje już dzisiaj oryginalnego własnego sposobu myślenia, wysławiania się i zachowania. Ich styl stanowi również powielenie cudzych stylów, innych osobowości, które im imponują i które chcą wiernie naśladować.
To właśnie staje się śmieszne i z tego śmieje się Różewicz, budząc nadto w widzu głębszą refleksję nad tym niepokojącym zjawiskiem.
Na scenie Państwowego Teatru im. Adama Mickiewicza nie były jeszcze prezentowane sztuki Tadeusza Różewicza. Grupa Laokoona będzie więc prapremierą spektaklu, według utworu tego współczesnego polskiego dramaturga.
Reżyserię powierzono etatowemu reżyserowi częstochowskiej sceny — Ryszardowi Krzyszysze. Oprawę scenograficzną przygotowuje — Władysław Wagner. Kostiumy projektuje, znana projektantka mody — Grażyna Hase.
W sztuce tej wystąpią — Stanisława Gall, Elżbieta Szmoniewska, Zdzisław Derebecki, Konrad Fulde, Andrzej Iwiński oraz Andrzej Jurczyński. Ponadto — Teresa Ujazdowska, Krystyna Biel-Wagner, Waldemar Łabędzki, Zdzisław Kordecki, Tadeusz Krasnodębski, Janusz Jadczyk.
Kolejną pozycją repertuarową, jaka zostanie zaprezentowana w Teatrze im. Adama Mickiewicza w przyszłym roku kalendarzowym, będzie Fantazy — Juliusza Słowackiego. Premiera przewidziana jest w lutym 1979 r.
Tak więc obejrzymy wkrótce na scenie dwie sztuki — z polskiej literatury współczesnej oraz polskiej literatury klasycznej. W ten sposób kierownictwo artystyczne teatru realizuje konsekwentnie zaproponowaną linię programową, polegającą na tworzeniu teatru dla wszystkich.