Teatr
G. Herling-Grudziński został w 1940 r. aresztowany, przez NKWD. Trzy lata był więźniem łagru Jercewo koto Archangielska. "Inny świat" jest pamiętnikiem-dokumentem jego obozowych przeżyć, zapisem myśli i uczuć człowieka, dla którego całym światem była prycza i kromka chleba. Książki tej nie wydano oficjalnie w Polsce, ale krytycy w przeważającej większości są zgodni, że jest to arcydzieło w swoim gatunku.
Miejsce gry jest blisko, na wyciągnięcie ręki. Posypią się na nas trociny i pierze rozprutej poduszki, padną krople wody, poczujemy wilgotny oddech parujących rozgrzanych kamieni. Przede wszystkim zaś z bliska usłyszymy zdyszane słowa, spojrzymy prosto w oczy aktorom, poczujemy ich obecność.
Zobaczymy krótkie epizody łagrowego życia: praca, kolejka po strawę, głód i pożądanie, chwile wspomnień o życiu na wolności i marzenie o powrocie do normalnego życia, zaślepienie i nienawiść, łyk wódki, który daje zapomnienie, modlitwa - polska, rosyjska i żydowska. Charakterystyczna dla teatru umowność (dwa rozgrzane kamienie polane wodą przywołują obraz łaźni) splata się w tym przedstawieniu z intensywnością i prawdą przeżycia. I dzięki temu właśnie jest to spektakl o ludziach, którzy w nieludzkich warunkach próbują ocalić człowieczeństwo.
"Wspomnienia..." powstały w roku 1983, pokazywano je tylko na zamkniętych pokazach. Oficjalna premiera mogła się odbyć dopiero 10 grudnia 1988.