Szybka zmiana w ostatniej chwili
- Pewnie się państwo dziwicie, dlaczego obok mnie nie ma reżyserki tej sztuki Moniki Strzępki. Otóż wycofała się z jej reżyserowania. Reżyserem jestem ja - mówił podczas konferencji prasowej przed premierą Piotr Szczerski, dyrektor Teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach. Spektakl "Hundebar" będzie można oglądać od najbliższego weekendu.
Piotr Szczerski tłumaczy, że decyzję o wycofaniu się z pracy nad spektaklem Monika Strzępka podjęła po jego interwencji. - Uznałem, że spektakl w jej interpretacji idzie poza autorem i jest w sprzeczności z jego zamierzeniami. Wprowadziłem pewne korekty, na które Monika Strzępka się nie zgodziła. Dlatego postanowiła wycofać się z reżyserowania. Miałem niewiele czasu, bo doszło do tego w ubiegłym tygodniu, ale przereżyserowałem sztukę. A jaki da to efekt, będzie można się przekonać samemu - stwierdził dyrektor kieleckiego teatru.
Akcja "Hundebaru" rozgrywa się w Berlinie, w nocy z 30 kwietnia na 1 maja - obchodzonej jako noc Walpurgii - w starej tradycji środkowoeuropejskiej był to czas nawiedzania żywych przez umarłych. Obecnie jest to czas tradycyjnych pierwszomajowych zamieszek ulicznych w Berlinie. Ciekawostką jest to, że sztuka dzieje się z 30 kwietnia na 1 maja właśnie tego - 2005 roku. Głównymi bohaterami są: Polak Sławek - artysta koncepcjonalny będący na stypendium w Berlinie, Bi - jego niemiecka dziewczyna będąca spadkobierczynią kultury "dzieci kwiatów", Tarik -arabski właściciel baru (tytułowego "Hundebaru") i były filozof oraz Martin - około 50-letni Niemiec tradycjonalista. Ich spotkanie w barze to zderzenie różnych kultur reprezentowanych przez poszczególnych bohaterów. Wszyscy trafili do wspólnej Europy i w niej próbują się odnaleźć. Spotkanie bohaterów to jeden poziom sztuki. Kolejnym jest aspekt metafizyczny, a ściślej rzecz biorąc - spotkanie i wpływ na bohaterów ich duchowych przewodników. Dla Sławka jest nim Matka Boska Częstochowska, dla Bi - duch Gudrun, niemieckiej rewolucjonistki i terrorystki, a dla Tarika duch szejka. - Duchy stanowią jakby drugie "Ja" bohaterów - mówi Piotr Szczerski.
Trzecią warstwą sztuki jest zapis wideo z wystawy prac Sławka, której wernisaż odbywa się właśnie tej nocy. Prezentowani są widzowie, którzy ją oglądają oraz ich komentarze.
Autorem sztuki "Hundebar" jest Przemysław Nowakowski. Ten 35-letni autor ukończył wydziały historii i sztuki oraz filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Znany jest z wielu scenariuszy programów telewizyjnych oraz sztuk teatralnych. Jest autorem scenariuszu do filmu Mariusza Trelińskiego "Egoiści". Wspólnie z Małgorzatą Szumowską był współscenarzystą filmu "Ono". - Sztuka "Hundebar" powstała w ostatnich miesiącach. Można powiedzieć, że jest jeszcze ciepła - mówi dyrektor Szczerski. Autor będzie oglądał kielecką premierę swojego dzieła.
W niedzielę natomiast spektakl obejrzy komisja kwalifikacyjna na Festiwal Sztuk Współczesnych, na który został on zgłoszony. Autorem muzyki jest Marcin Macuk, lider zespołu "Pogodno".