"Tworzenie dla życia\": seminarium o pracy teatralnej osób upośledzonych (zapowiedź)
"Tworzenie dla życia " - seminarium na zakończenie V Niecodziennych Spotkań Codziennych Twórców - odbędzie się 28 października w Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Seminarium poświęcone będzie pracy teatralnej osób niepełnosprawnych intelektualnie. Organizuje je stowarzyszenie "Chata z pomysłami".
Seminarium skierowane jest do instruktorów, terapeutów, animatorów, pedagogów oraz studentów szkół artystycznych, pedagogicznych oraz animacji kultury. Uczestniczyć w nim będą specjaliści oraz animatorzy - praktycy.
Spotkanie w Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie rozpocznie się o godz. 11 prezentacją spektaklu "Kulka dźwięku " przygotowanego wspólnie przez opowiadaczy z Grupy Studnia "O " i Stowarzyszenia "Chata z pomysłami ". Następnie, podczas kolejnych wystąpień prelegenci poruszać będą m.in. takie tematy jak: "Praca osoby niepełnosprawnej nad własną opowieścią ", "Partnerstwo artystów i osób niepełnosprawnych w pracy nad wspólnym projektem ", "- Czy widz może być niewidomy ? Wielozmysłowe doświadczanie teatru ", "Jak pracować nad integracyjnym spektaklem, aby nie zatracił pierwiastka surrealizmu oraz artystycznego piękna? "
Organizatorkami seminarium są absolwentki i studentki Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie oraz Akademii Pedagogiki Specjalnej, działające w Stowarzyszaniu "Chata z pomysłami ".
"Chata z pomysłami " to Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób z Upośledzeniem Umysłowym, którego działanie oparte jest na przekonaniu, że każdy człowiek jest niepowtarzalnym darem i ma innym wiele do ofiarowania. Stowarzyszenie powstało w grudniu 2002 r. na bazie wspólnoty istniejącej przy Parafii M.B. Królowej Polski w Aninie. Od maja 2004 roku jest organizacją pożytku publicznego.
Stowarzyszenie regularnie organizuje Msze św. i spotkania dla osób niepełnosprawnych, ich rodzin i młodych przyjaciół, spotkania świąteczne (wigilijne, wielkanocne, zabawy karnawałowe), imprezy kulturalne, koncerty, wystawy, wyjazdy letnie i weekendowe.
Od 2004 r. Stowarzyszenie prowadzi Pracownię Działań Twórczych, gdzie przez pięć dni w tygodniu odbywają się zajęcia artystyczne i terapeutyczne (warsztaty plastyczne, muzyczne, kulinarne) dla osób niepełnosprawnych, a w soboty spotyka się na próbach Teatr Klamra. Od 5 lat Stowarzyszenie organizuje projekt Niecodzienne Spotkania Codziennych Twórców.