Łódź. Wkrótce "Spotkania z kulturą żydowską"
Spektakle teatralne, koncerty, wystawy, zajęcia warsztatowe i projekcje filmów - znalazły się w programie "Spotkań z kulturą żydowską", organizowanych w Łodzi w ramach obchodów 65. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Ghetto.
Spotkania rozpoczną się 14 czerwca i zakończą ostatniego dnia miesiąca.
- Chcemy przybliżyć tę kulturę, która była częścią składową kultury nie tylko naszego miasta, a dziś dla wielu jest już tylko wspomnieniem - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki.
W trakcie dwutygodniowych Spotkań łodzianie będą mogli m.in. wysłuchać koncertu izraelskiej skrzypaczki Miri Ben-Ari, która stworzyła własny styl muzyczny, łączący muzykę klasyczną z elementami jazzu. Artystka jest też założycielką organizacji Gedenk, działającej na rzecz uświadamiania młodym ludziom, czym był holokaust. Łódzki koncert będzie jej pierwszym występem w Polsce.
Oprócz występu Miri Ben-Ari, zaplanowano m.in. koncert muzyki klezmerskiej oraz skrzypka Nigela Kennedy'ego z zespołem Kroke.
Miłośnicy teatru będą mieli okazję uczestniczyć m.in. w Festiwalu Etgara Kereta - jednego z najpopularniejszych izraelskich pisarzy i reżyserów młodego pokolenia. Festiwal, który odbędzie się w Teatrze Nowym, zainauguruje spektakl "Astma". Keret ma również spotkać się z publicznością. Z kolei Teatr Powszechny przedstawi projekt teatralny "Bat Yam-Tykocin" (na zdjęciu), który jest "próbą spojrzenia na relacje pomiędzy narodami polskimi i izraelskimi oczyma młodego pokolenia artystów".
Muzeum Historii Miasta Łodzi przygotowało wystawę "Tajemniczy świat chasydów", a Galeria Wschodnia wystawę "Historia jednej kamienicy". Jej autorzy chcą przedstawić historię domu, w którym od 1984 roku znajduje się Galeria.
W trakcie "Spotkań z kulturą żydowską" pokazane też zostaną współczesne filmy dokumentalne i fabularne zrealizowane w Izraelu. Pokazom mają towarzyszyć spotkania oraz panele dyskusyjne, a także wystawa fotosów.
W czasie trwania imprezy zaplanowano również zajęcia warsztatowe, m.in. warsztaty języka hebrajskiego, poświęcone świętom roku żydowskiego czy kuchni żydowskiej.
Główne obchody związane z 65. rocznicą likwidacji Litzmannstadt Ghetto odbędą się w dniach 26-29 sierpnia w Łodzi.