Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Świat miejscem prawdy"
W ramach trwającego Roku Grotowskiego w czerwcu wrocławskie sceny opanuje dziesięciu najważniejszych artystów współczesnego teatru.
14- 30 czerwca, Wrocław
Światowej klasy reżyserzy, choreografowie i aktorzy przez dwa tygodnie będą prezentować swoje spektakle, uczestniczyć w konferencjach naukowych i spotkaniach z widzami. Choć każdy z nich ma własny styl i metody pracy, łączy ich fakt, że olbrzymie znaczenie przypisują roli aktora w spektaklu. Spotkanie tuzów ma też służyć udzieleniu odpowiedzi na pytanie, co jest w teatrze wartością stałą i jaka jest kondycja tej dziedziny. Swoje spektakle zaprezentują m.in. Pina Bausch, Peter Brook, Eugenio Barba, Tadashi Suzuki i Richard Schechner.
Imprezie towarzyszy Noc Teatrów, czyli przegląd najciekawszych dolnośląskich spektakli. Zobaczymy m.in. "Sprawę Dantona" Teatru Polskiego, "Kto się śmieje z moich lęków" teatru Cinema i "Łemko" legnickiego Teatru im. Modrzejewskiej. W tym samym czasie odbędzie się także Festiwal "Linia Wschodnia" prezentujący artystów współpracujących z Instytutem im. Grotowskiego i teatry nurtu antropologicznego - w tym Lalish Theaterlabor, teatr Pieśń Kozła i Majsternia Pisni. Trzy spektakle zaprezentują artyści Gambuh Desa Batuan Ensemble z Bali.
Katarzyna Kamińska
***
Ajaks i Elektra
Dwie antyczne tragedie zagoszczą na Festiwalu "Świat miejscem prawdy".
Jednym z najoryginalniejszych interpretatorów tego gatunku jest grecki reżyser Theodoros Terzopoulos, którego spektakl "Ajaks, Szaleństwo", oparty na najstarszej zachowanej tragedii Sofoklesa, to współczesne studium zdrady, szaleństwa i gniewu. Aktorzy za pomocą swojego ciała czynią tekst uniwersalną opowieścią o płynnej granicy między byciem ofiarą a katem. Tadashi Suzuki, japoński reżyser i twórca autorskiej metody pracy z aktorem, tytułową bohaterkę "Elektry" Eurypidesa umieszcza w szpitalu dla obłąkanych. Samotną i miotaną chęcią zemsty na matce dziewczynę dręczą mroczne wizje. Suzuki opowiada o jej cierpieniu w formie łączącej motywy kultury zachodniej z japońskim teatrem no i kabuki.
kas
***
Fragmenty Brooka
W czasie czerwcowego Festiwalu "Świat miejscem prawdy" we Wrocławiu zobaczymy spektakl "Fragmenty" oparty na twórczości Samuela Becketta
Peter Brook, jeden z najważniejszych twórców współczesnego teatru, działa artystycznie od sześćdziesięciu lat, reżyserując spektakle teatralne i operowe, filmy, tworząc także scenografię i muzykę teatralną. Łączyła go wieloletnia artystyczna przyjaźń z Jerzym Grotowskim, choć estetyki ich twórczości były skrajnie różne. W czasie czerwcowego Festiwalu "Świat miejscem prawdy" we Wrocławiu zobaczymy spektakl "Fragmenty" oparty na twórczości Samuela Becketta. Brook odkrywa w nim drugą, mało znaną twarz słynnego irlandzkiego twórcy teatru absurdu - jasną, pozbawioną nihilizmu i pesymistycznego spojrzenia na człowieka. To także aktorski popis trojga aktorów: Hayley'a Carmichaela, Marcella Magniego oraz Khalify Natour.
kas
***
Pina Bausch - co porusza ciałem
Pina Bausch, jedna z najważniejszych osobowości teatru tańca, zagości w Polsce po raz trzeci.
Jej wybitna wyobraźnia sceniczna, niesztampowe rozwiązania i siła, z jaką w swoich spektaklach opisuje wyalienowanie współczesnego człowieka, sprawiają, że kierowany przez nią Tanztheater Wuppertal plasuje się w ścisłej czołówce najsłynniejszych tanecznych formacji świata. W czasie Festiwalu "Świat miejscem prawdy" najmłodszą generację jego tancerzy zobaczymy w spektaklu "Oddech" - ascetycznej opowieści o odwiecznej miłosnej grze toczącej się między kobietą a mężczyzną. Scenografię tworzą kaskady wody wylewane na scenę, zwyczajna drewniana podłoga oraz projekcje multimedialne. Bausch - muza Pedro Almodóvara - dokładnie wie, że siła tanecznej ekspresji tkwi w prostocie i surrealizmie.
kas
***
Hamlet razy dwa
Oprócz Eugenia Barby autorskie inscenizacje najsłynniejszego Szekspirowskiego dramatu na Festiwalu "Świat miejscem prawdy" zaprezentują Roberto Bacci i Richard Schechner.
Pierwszy z nich - włoski reżyser i teoretyk teatru - w swoim spektaklu "Hamlet. Z ciała rodzi się cisza" powiela bohaterów i motywy stworzone przez Szekspira, każąc swojemu Hamletowi przeżywać tragedię nieskończoną ilość razy. Z innej perspektywy na księcia Danii spogląda słynny twórca nowojorskiej awangardy Richard Schechner. Jego "Hamlet: oto jest pytanie" to opowieść oparta na poszukiwaniu ukrytych motywacji bohaterów, sięgania do ich podświadomości. Schechner w swoim, wyprodukowanym w Szanghaju, spektaklu eksponuje motywy społeczne, polityczne i seksualne, a wszystkie wydarzenia śledzi okiem kamery.
kas