Zagraj w teatr
Kurtyzana tańcząca w Malarni albo legionista wchodzący w skład antycznego BOR-u (Biura Ochrony Rzymu) to tylko kilka propozycji ról, w które już 11 stycznia będą mogli wcielić się uczestnicy LARP-u "Uczta Cezara" organizowanego przez Teatr Wielki.
Co to jest LARP? To akronim od angielskiego "live action role-playing" - gry fabularnej rozgrywanej na żywo. Jest to teatralizowana improwizacja często oparta na wydarzeniach z historii (...) Postacie żyją tu własnym życiem i tak jak w komedii dell'arte znają tylko ogólne założenia scenariusza, ale sami decydują, w jaki sposób będą je realizować. Kolejne wskazówki są dawkowane partiami. Nad całością czuwają mistrzowie gry i tylko oni znają cały scenariusz, kontrolując zdarzenia i czuwając nad tempem akcji. Kiedy pada hasło rozpoczynające LARP: "Raz, dwa, trzy, klimat!", każdy ruch aktorów jest już ruchem kreowanych przez nich postacie. Od tej pory światem rządzą inne zasady.
LARP Teatru Wielkiego jest częścią promocji opery "Juliusz Cezar" [na zdjęciu] Haendla przygotowanej we współpracy z trzema łódzkimi uczelniami artystycznymi, której premiera miała miejsce 12 grudnia. To właśnie w starożytnym Egipcie będzie toczyć się gra, a uczestnicy muszą przebrać się w stroje stylizowane na antyk (... )
Gracze dopiero po wejściu do teatru dostaną od organizatorów "karty życia", fiszki z podstawowymi notkami o ich postaciach, np. statusie społecznym, poglądach, a także z informacją, jakie są ich relacje z innymi bohaterami (...) - mówi Łukasz Pięta, organizator "Uczty Cezara".
LARP ma trwać od godz. 14 do 22. - Gracze będą mogli poruszać się niemal po całym teatrze, dostaną też do dyspozycji rekwizyty teatralne - zapowiada Pięta. - Gracze przejdą szkolenie, które pomoże uczestnikom wczuć się w klimat i poznać teatr. Bo mamy tu dużo zakamarków i łatwo się zgubić.
Wzięcie udziału w LARP-ie to jedyna możliwość, żeby zobaczyć, co 11 stycznia będzie się działo w teatrze. Nikt z zewnątrz gry nie obejrzy. Kto chce wziąć udział, powinien wysłać kartę zgłoszeniową, która znajduje się na stronie internetowej Teatru (www.operalodz.com). Zgłaszać się można do 5 stycznia, a na karcie należy wpisać informację o tym, w której z grup chce się grać. Do wyboru są m.in. gladiatorzy, kapłani i kronikarze. - Największym powodzeniem cieszą się kurtyzany i legioniści. Najmniejszym senatorowie, a to oni przecież mają największe możliwości - dziwi się Pięta.