USG na żywo na scenie Polskiego
Po nietypowe środki wyrazu sięgnęli twórcy spektaklu Anty-Edyp Michał Zadara i Barbara Wysocka, mającego dzisiaj swoją premierę na deskach Teatru Polskiego.
Na scenie, obok aktorów i orkiestry, wystąpią lekarki o specjalizacji ginekolog-położnik, które poddadzą badaniu USG będącą w ósmym miesiącu ciąży Barbarę Wysocką. Lekarki interesować będzie serce jej i dziecka, a rytm bicia dwóch serc ma stać się podstawą dla muzyki tworzonej przez trzech wybitnych instrumentalistów: Leszka Lorenta, Michała Gorczyńskiego i Jacka „Budynia” Szymkiewicza.
Spektakl, zapowiadany jako projekt łączący w sobie sztuki wizualne, muzykę, filozofię i medycynę, opiera się na tekście tragedii Sofoklesa Król Edyp. Uzupełniają go fragmenty pism Freuda o Edypie oraz cytaty z książki Anty-Edyp Deleuze’a i Guattariego.
Wysocka i Zadara chcą pokazać, że człowiek nawet już przed urodzeniem, jest uwikłany w mechanizmy społeczne, a jego los — jak wierzyli Grecy — już dawno został przesądzony lub też — jak uważają Deleuze i Guattari — ma nieograniczone obszary wolności, jeśli się wyzwoli z opresyjnych relacji społecznych. Anty-Edyp to powrót do źródeł teatru (tragedia grecka) i do źródeł życia.
Anty-Edyp, Barbara Wysocka, Michał Zadara, występują: Barbara Wysocka, Leszek Lorent (perkusja), Michał Górczyński (klarnet), Jacek Szymkiewicz (bas) oraz dwie lekarki. Teatr Polski, ul. Karasia 2 (Scena Kameralna), bilety: 40 zł.